Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Креирана страница со: thumb|240px|Географски координати : == Мстоположба == Црна Гора е држав...)
 
Нема опис на уредувањето
== Население ==
 
Според пописот, вкупното население во Финска е oколу 684 736 жители. Густината на населеноста е 45/km² жители на квадратен километар.
 
== Клима ==
 
Поголемиот дел од Црна Гора е планински со високи врвови покрај границите со Србија и Албанија. Мал рамничарски дел има над Подгорица и покрај приморјето. Најниска надморска височина е во долината на реката Зета. Еден од позначајните црногорски врвови е [[Боботов Кук]] со висина од 2.522 метри.
 
[[Category:Географија на Црна Гора| ]]
 
 
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[de:Geographie Montenegros]]
[[en:Geography of Montenegro]]
[[es:Geografía de Montenegro]]
[[fr:Géographie du Monténégro]]
[[it:Geografia del Montenegro]]
[[no:Montenegros geografi]]
[[nn:Montenegrinsk geografi]]
[[pl:Geografia Czarnogóry]]
[[ru:География Черногории]]
[[sq:Gjeografia e Malit të Zi]]
[[sv:Montenegros geografi]]