Разлика помеѓу преработките на „Франц Лист“

Додадени 88 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: uk:Ференц Ліст)
 
Тој бил [[Пијано|пијанистички]] [[виртуоз]], кој изградил модерна техника и нов звучно брилијантен клавирски стил. Зад себе оставил симфониски поеми, низа камерни дела за [[оргули]] и вокални дела.
 
* Demko Miroslav: ''Franz Liszt compositeur Slovaque'', L´Age d´Homme, Suisse, 2003.
 
{{Романтизам}}
Анонимен корисник