Едвард Џенер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 80 бајти ,  пред 13 години
с
Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/
с (Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/)
[[Податотека:Edward Jenner2.jpg|thumb|right|Едвард Џенер]]
'''Едвард Џенер''' ([[17 мај]] [[1749]] - [[26 јануари]] [[1823]]), англиски [[лекар]], пронаоѓач на [[вакцина]]та против [[големи сипаници]]. Дошол до сознание дека луѓето заразени со „кравјите сипаници“ не добиваат големи сипаници ниту за време на епидемијата и по две децении работење, во [[1796]] година ја пронашол вакцината која набрзо ширум светот е прифатена како заштита од смртоносните големи сипаници.
 
206

уредувања