Размножување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 59 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
с (+bg)
Нема опис на уредувањето
'''Размножувањето''' (''репродукција'' [[англиски јазик|ан]]: ''reproduction'') претставува основен белег на живите [[Организам|организми]]. Со овој процес организмите создаваат [[потомство]] слично или идентично на себе. На овој начин се одржува континуитетот на [[живот]] на [[Земја]]та. Размножувањето е карактеристично за сите видови организми (од [[вируси]] до [[човек]]). Преку процесот на размножување, [[родители]]те ги пренесуваат [[Наследни фактори|наследните фактори]] на своето потомство. Во основата на репродукцијата лежи [[Делба на клетките|делбата на клетките]]. Генерално,има два типа на размножување:[[Бесполово размножување|бесполово]] и [[Полово размножување|полово]].
 
== Бесполово размножување ==
Анонимен корисник