Отвори го главното мени

Промени

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: zh-yue:器官; козметичке промене
Во [[биологија]]та, '''орган''' претставува [[Анатомија|анатомско]] и функционално обединување на две или повеќе [[Ткиво|ткива]], при што едно од ткивата има главна улога. На пример, во [[мускул]]ите, главно ткиво е [[Мускулно ткиво|мускулното ткиво]], но има и други, споредни ткива: [[Нервно ткиво|нервно]], [[Крв|крвно]] ткиво итн.
 
[[Категорија:Анатомија]]
[[yi:גליד]]
[[zh:器官]]
[[zh-yue:器官]]