Разлика помеѓу преработките на „Атентат врз Франц Фердинанд“

с
Бот Додава: en:Assassination of Archduke Franz Ferdinand of Austria; козметичке промене
с (додадени категории)
с (Бот Додава: en:Assassination of Archduke Franz Ferdinand of Austria; козметичке промене)
[[FileПодатотека:Sarajevo princip bruecke.jpg|thumb|250px|Латинскиот мост, познат и како Мост на Принцип близу до местото на атентатот.]]
[[FileПодатотека:Franz ferdinand.jpg|thumb|right|250px|Франц Фердинанд, надвојводата од Австрија.]]
 
'''Атентатот на надвојводата Франц Фердинанд од Австрија''' кој довел до избувнувањето на [[Првата светска војна]] се случил на 28 јуни 1914 во [[Сараево]], во тогашна [[Австро-Унгарија]]. Надвојводата [[Франц Фердинанд]], кој бил и престолонаследник на австро-унгарскиот трон, патувал со својата сопруга Софи, војвотка од Хохенберг во отворен автомобил, и двајцата биле застрелани и убиени од [[Гаврило Принцип]], еден од групата од шест заговорници предводени од [[Данило Илиќ]].
| 10 години
|-
| Данило Илиќ
| Смрт со бесење (погубен на 3. февруари 1915)
|-
| Смрт со бесење (погубен на 3. февруари 1915)
|-
| Јаков Миловиќ
| Смрт со бесење; преиначена во доживотен затвор
|-
|}
 
== Последици ==
 
Австро-Унгарија била крајно револтирана од атентатот, а на своја страна го имала и меѓународното сочувство за смртта на престолонаследникот. Со цел еднаш засекогаш да расчисти со заканата која ја гледале во Србија, и за да ги осигури своите позиции на Балканот, на 23. јули 1914. ѝ испорачала на Србија ултиматум со барања меѓу кои:
# да ги укине сите публикации кои предизвикуваат омраза кон австриската монархија
# да ја укине Народна Одбрана и други здруженија кои делуваат против интересите на Австро-Унгарија
# да ги отстрани од училиштата книгите и учителите кои шират непријателска пропаганда
# да ги отстрани од војската и администрацијата сите службеници кои шират пропаганда против Австро-Унгарија, при што Австро-Унгарија го задржува правото да ги посочи таквите лица
# да прифати соработка со австриските органи на прогон за сузбивање на субверзивните движења насочени против Австро-Унгарија
# да започне судска истрага против организаторите на атентатот кои се на српска територија , заедно со органи делегирани од Австро-Унгарија
# да ја извести Австро-Унгарија за извршувањето на овие мерки до 5 часот на 25. јули 1914.
 
Србија не ги прифатила овие барања, туку побарала и добила поддршка од Русија и извршила мобилизација на војската. Истовремено, Австро-Унгарија го потврдила своето сојузништво со Германија и Унгарија, и на 28 јули 1914 ѝ објавила војна на Србија. Ова го означило почетокот на [[Првата светска војна]], во која набрзо се вклучиле и Франција, Русија, Германија и Велика Британија.
{{Link FA|eo}}
 
[[Категорија:Историја на Југославија]]
[[Категорија:Историја на Австро-Унгарија]]
 
{{Link FA|eo}}
[[az:Sarayevo qətli]]
[[bs:Sarajevski atentat]]
[[bg:Сараевски атентат]]
[[bs:Sarajevski atentat]]
[[ca:Assassinat de Sarajevo]]
[[cs:Atentát na Františka Ferdinanda d'Este]]
[[de:Attentat von Sarajevo]]
[[en:Assassination of Archduke Franz Ferdinand of Austria]]
[[es:Atentado de Sarajevo]]
[[eo:Atenco de Sarajevo]]
[[es:Atentado de Sarajevo]]
[[fi:Sarajevon laukaukset]]
[[fr:Attentat de Sarajevo]]
[[gl:Asasinato de Saraievo]]
[[he:הרצח בסראייבו]]
[[ko:사라예보 사건]]
[[hy:Սարաևոյի սպանություն]]
[[hr:Sarajevski atentat]]
[[hu:Szarajevói merénylet]]
[[hy:Սարաևոյի սպանություն]]
[[it:Attentato di Sarajevo]]
[[ja:サラエボ事件]]
[[he:הרצח בסראייבו]]
[[ka:მკვლელობა სარაევოში]]
[[ko:사라예보 사건]]
[[lb:Attentat vu Sarajevo]]
[[hu:Szarajevói merénylet]]
[[nl:Moord op Frans Ferdinand van Oostenrijk]]
[[ja:サラエボ事件]]
[[no:Skuddene i Sarajevo]]
[[pl:Zamach w Sarajewie]]
[[ro:Asasinarea arhiducelui Franz Ferdinand]]
[[ru:Сараевское убийство]]
[[sh:Sarajevski atentat]]
[[sr:Сарајевски атентат]]
[[sh:Sarajevski atentat]]
[[fi:Sarajevon laukaukset]]
[[sv:Skotten i Sarajevo]]
[[vi:Vụ ám sát thái tử Áo-Hung]]