Разлика помеѓу преработките на „Движење на неврзаните“

с
(слика и средување)
*Тринаесеттиот самит се одржува во [[Куала Лумпур]] од [[20 февруари|20]] до [[25 февруари]] [[2003]] година.
 
*Четиринаесеттиот самит се одржува по втор пат во [[Хавана]] од [[11 септември|11]] до [[16 септември]] [[2006]] година. На самитот е усвоена декларација со која се осудува употребата на прекумерна сила од страна на [[Израел]] во текот на [[Израелско-либанска војна од 2006 година|Израелско-либанската војна]], повикани се Обединетите Нации да бидат порепрезентативни за помалите земји членки, поддржана е иранската програма за нуклеарна технологија (за мирољубиви цели) и е осудена надворешната политика на [[САД]].
 
*Петнаесеттиот самит е одржан во [[Шарм ел-Шеик]] во [[Египет]] од 15 до 16 септември 2009.
 
==Види исто така==
4.318

уредувања