Разлика помеѓу преработките на „Бостон Селтикс“

Одземени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Селтикс се основани во [[1949]] и после една сезона во [[Кошаркарска Асоцијација на Америка|Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА)]], настапуваат 59 години во [[НБА]] лигата. Предводени од легендарниот тренер [[Ред Оербах]], првата титула ја освоија во [[1957]]. Од [[1959]] до [[1969]], во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со [[Бил Расел]], освоија 11 титули во 13те сезони што [[Бил Расел|Расел]] ги одигра. Втората династија беше во 80-те, со играчи како [[Лери Брд]], [[Кевин Мекхјел]] и [[Роберт Париш]], освоија титули во [[1981]], [[1984]] и [[1986]], во луто ривалство со [[ЛА Лејкерс|Лејкерси]] предводени од [[Меџик Џонсон]]. Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од [[Дејв Кавенс]], кои освоија титули во [[1974]] и [[1976]]. Во најновата [[НБА]] сезона, Селтикс ја вратија титулата во Бостон после 22 години.
[[Слика:BostonCelticsChampionshipBanners.jpg|450п|left|Победничките знамиња на „Селтикси“]]
 
== Видете исто така ==
 
{{НБАмомсез|2009/10}}
 
 
[[Слика:BostonCelticsChampionshipBanners.jpg|450п|left|Победничките знамиња на „Селтикси“]]
 
{{НБА|float=right}}