Разлика помеѓу преработките на „Избори“

Додадени 23 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: sr:Избори; козметичке промене
с (Бот Додава: ar:الانتخابات)
с (Бот Додава: sr:Избори; козметичке промене)
'''Изборите''' се процес на донесување одлуки при кој граѓаните гласаат за кандидатот или [[политичка партија|политичката партија]] кој го преферираат како свој претставник во претставничкото тело. Во современите [[демократија|демократски системи]] изборите го претставуваат механизмот преку кој се пополнуваат мандатите во законодавните тела, а понекогаш и во извршните и судските органи. Покрај на државно ниво, избори се спроведуваат и во многу граѓански организации.
 
== Види исто така ==
*[[Избори во Република Македонија]]
 
 
{{Соц-никулец}}
 
[[Категорија:Избори]]
 
[[sk:Voľby]]
[[sl:Volitve]]
[[sr:Избори]]
[[sv:Val]]
[[te:ఎన్నికలు]]