Разлика помеѓу преработките на „Географија на Бугарија“

нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: thumb|240px|Географски координати : {{coord|43|00|N|25|00|E|type:country}} == Мстоположба == ...)
 
== Население ==
Според најновиот попис, вкупното население во Бугарија е 7 928 901 жители. Густината на населеноста е 69,5/km² жители на квадратен километар.
 
Според официјалните државни извори најбројни се Бугарите со 83.9% од вкупното население. По нив по бројност следуваат Турците со 9.4%, па Ромите со 4.7% и друго население, претставено со 2% (вклучувајќи Руси, Ерменци и други народи).
 
== Клима ==
 
Климата во Бугарија е умерена континентална со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими.
 
 
[[bg:География на България]]
[[de:Geographie Bulgariens]]
[[en:Geography of Bulgaria]]
[[es:Geografía de Bulgaria]]
[[fr:Géographie de la Bulgarie]]
[[gl:Xeografía de Bulgaria]]
[[it:Geografia della Bulgaria]]
[[lt:Bulgarijos geografija]]
[[no:Bulgarias geografi]]
[[nn:Bulgarsk geografi]]
[[nov:Geografia de Bulgaria]]
[[pl:Geografia Bułgarii]]
[[pt:Geografia da Bulgária]]
[[ru:География Болгарии]]
[[sq:Gjeografia e Bullgarisë]]
[[sr:Географија Бугарске]]
[[sv:Bulgariens geografi]]
[[zh:保加利亞地理]]
 
[[Category:Географија на Бугарија | ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}