Географија на Босна и Херцеговина: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Креирана страница со: thumb|240px|Географски координати : {{coord|44|N|18|E|display=inline,title}} == Мстоположба == [[...)
 
Нема опис на уредувањето
== Население ==
 
Според пописот на населението во 1991 година, од вкупното население 44% се Бошњаци, 31% Срби и 17 % Хрвати, а додека 6% се декларирали како југословени, и 2% во останати. Според процентите од американската агенција ЦИА, населението во БИХ во 2004 година изнесува 4.007.608 од кои во федерацијата Босна и Херцеговина живеат 2.517.972 а во Република Српска 1.490.993.
 
== Клима ==
 
Климата во БИХ е умерена континентална со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими. На југ кон приморјето можат да се појават благи врнежливи зими.
 
 
[[bs:Geografija Bosne i Hercegovine]]
[[es:Geografía de Bosnia y Herzegovina]]
[[fr:Géographie de la Bosnie-Herzégovine]]
[[hr:Zemljopis Bosne i Hercegovine]]
[[it:Geografia della Bosnia-Erzegovina]]
[[lt:Bosnijos ir Hercegovinos geografija]]
[[en:Geography of Bosnia and Herzegovina]]
[[no:Bosnia-Hercegovinas geografi]]
[[nn:Bosnisk geografi]]
[[pl:Geografia Bośni i Hercegowiny]]
[[pt:Geografia da Bósnia e Herzegovina]]
[[ro:Geografia Bosniei şi Herţegovinei]]
[[ru:География Боснии и Герцеговины]]
[[sq:Gjeografia e Bosnjës dhe Hercegovinës]]
[[sr:Географија Босне и Херцеговине]]
[[sh:Geografija Bosne i Hercegovine]]
 
 
[[Category:Географија на Босна и Херцеговина| ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}