Разлика помеѓу преработките на „Седиментна карпа“

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: su:Batu tamperan; козметичке промене
с (Бот Додава: fa:سنگ‌های رسوبی)
с (Бот Додава: su:Batu tamperan; козметичке промене)
[[СликаПодатотека:Stadtroda Sandstein.jpg|мини|220px|[[Песочник]], вид на седиментна карпа. Се забележуваат напластувањата.]]
'''Седиментните карпи''' настануваат со седиментација (напластување или таложење) на ситен материјал во [[Море|морињата]], [[Езеро|езерата]], [[Река|реките]] и на [[копно]]то. Овие карпи најчесто се напластени во хоризонтална положба и се состојат од слоеви со различна дебелина. Во нив може да се сретнат фосилни остатоци од [[растенија]] или [[животни]]. Според потеклото и видот на материјалот што се напластува, се разликуваат карпи со:
 
*''Механичко потекло'', настануваат со напластување на [[Механика|механички]] иситнет или раздробен материјал во водите или на копното. Напластениот материјал се слепува, се цементира и се преобразува во цврста карпа. Карпи од ваков вид се [[конгломерат]]ите, [[Глинеста карпа|глинестите карпи]], [[лес]]от итн.
*''Хемиско потекло'', се создаваат со таложење на материјал кој води потекло од растворите на минералите во водата. Примери за вакви карпи се [[гиопс]]от, [[бигор]]от и слично.
*''Органогено потекло'', настануваат со седиментација на остатоци од фосилни [[Организам|организми]], и тоа најчесто [[планктон]]ски. Органогени карпи се [[креда]]та, [[дијатомит]]от, [[Нумулитен варовник|нумулитниот варовник]] и слично.
== Видете исто така ==
 
 
[[Категорија:Геологија]]
[[Категорија:Карпи]]
 
==Видете исто така==
*[[Карпа]]
*[[Магматски карпи]]
 
{{Link FA|sk}}
 
[[Категорија:Геологија]]
[[Категорија:Карпи]]
 
[[an:Roca sedimentaria]]
[[sl:Sedimentne kamnine]]
[[sr:Седиментне стене]]
[[su:Batu tamperan]]
[[sv:Sedimentär bergart]]
[[ta:படிவுப் பாறை]]