Оквил (Онтарио): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
Нема опис на уредувањето
(с)
}} <!-- Infobox ends -->
 
'''Оквил''' (на [[Англиски јазик|Англискианглиски]]: ''Oakville'') е град во регионот [[Халтон (регион)|Халтон]], на езерото [[Онтарио (езеро)|Онтарио]] во Јужно [[Онтарио]], [[Канада]]. Според извештајот од [[2006]] година, градот има 165. 613 жители.
 
== Историја ==