Оквил (Онтарио): Разлика помеѓу преработките

Додаден 81 бајт ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}} <!-- Infobox ends -->
 
'''Оквил''' (на [[Англиски јазик|Англиски]]: ''Oakville'') е град во регионот [[Халтон регионот(регион)|Халтон]], на езерото [[Онтарио (езеро)|Онтарио]] во Јужно [[Онтарио]], [[Канада]]. Според извештајот од [[2006]] година, градот има 165. 613 жители.
 
== Историја ==
 
Во [[1807]] година [[Велика Британија|Британскибритански]] доселеници ја населиле областа што ја опркужува улицата Дунда„Дунда“, како и брегот на езерото Онтарио.
 
== Референци ==