Разлика помеѓу преработките на „Цирка“

Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
На пример, една енциклопедиска статија за [[Џингис Кан]] може да почне со „Џингис Кан (ц. 1162 — 18 август 1227)“, што значи дека дотичниот е роден околу 1162 година. Годината во која починал пак, нема ознака, што значи дека таа е точно позната за историјата.
 
На [[македонски јазик|македонски]] поимот „цирка“ („ц.“) може да се замени со кратенките '''о.''' („околу“), '''прибл.''' („приближно“), како и со знакот '''~''', кој е [[математички]] знак за приближност.
 
== Видете исто така ==