Разлика помеѓу преработките на „1980 во музиката“

Додадени 5.127 бајти ,  пред 12 години
да не е празно
с (Бот додава: интервики врски)
(да не е празно)
==Настани==
 
===Јануари===
*Јануари
**[[Даниел Амос]] и [[Ренди Стонхил]] ја завршуваат нивната турнеја „Амос и Ренди Турнеја“ во [[Торонто]]. Дајцата артисти на сцената се придружени од [[Лери Норман]] како подршка. Овој настан беше голема вест во локалните весници и ТВ медиуми.
**[[The Buggles]] го снимаат [[ТВ спот]]от за нивната песна “Living in the Plastic Age“.
*[[Јануари 1]]
**<!--Јануари 1-->Годината започнува со силно враќање на диско ерата, со што резултира да мнозинствто музичари го напуштат акустичниот и аналогниот начин на создавање на музика со цел оддалечување од се што е поврзано со диско музиката (со исклучок на ритам машините). Во декадата што следува доминантна ќе биде дигиталната синтисајзер музика со што бројни музичари кои предходно свиреле на некој инструмет со цел создавање диско музика, остануваат без работа.
[[Клиф Ричард]] е назначен од страна на Британскиот почесен систем (БПС) од страна на англиската кралица [[Елизабета II]]. Единствено и само [[Биталси]] и [[Елтон Џон]] се останатите поп музичари кој се стекнале со оваа титлула.
 
**<!--Јануари 1-->Музичката сцена во [[Мелбурн]] доживува експлозија од независни музички групи, со големо влијание од американската и англиската Панк сцена. [[The Zorros]] на аудиција го избиураат нивниот тапанар Грег Педлеи.
*[[Јануари 7]] - На 45 годишна возраст, песнописецот [[Лери Вилијамс]] најден е мртов во неговиот дом во [[Лос Анџелес]], [[Калифорнија]] со прострелна рана од пиштол.
Истрагата до денеска нема точни информации за тоа дали се работи за убиство или самоубиство.
*[[Јануари 13]] - [[The Beach Boys]], [[Grateful Dead]], и [[Jefferson Starship]] настапуваат на [[добротворен концерт]] во Оукландскиот колосеум за луѓето од [[Кампучија]].
*[[Јануари 16]] - [[Пол Макартни]] уапсен е во Токио за поседување на половна килограм [[марихуана]] . Остатокот од турнејата на Макартни беше
*[[Јануари 25]] - [[Пол Макартни]] е ослободен од Јапонскиот затвор и протеран од државата од страна на надлежните служби на [[Јапонија]].
 
===February===
*[[Февруари 8]] - [[Дејвид Бови]] после 10 години брак се разведува со неговата жена Анџи. Бови го добива старателството над нивниот 9-годишен син Зови.
*[[Февруари 14]] - [[Лоу Ред]] се жени за Силвија Моралес во Њу Јорк.
*[[Февруари 19]] - [[Бон Скот]], фронтменот на [[AC/DC]], умира во Лондон. Официјално причина за смрта е акутно труење од алкохол.
===Март===
*[[Март 1 1]] - [[Пети Смит]] стапува во брак со членот на [[MC5]] , [[Фред „Соник“ Смит]]
*[[Март 3]] - [[Sotheby's]] аукциската куќа во лондон, продава марамица потпишана од [[Елвис Присли]] во вредност од 500 фунти. Други аукциски предмети се 40те банкноти американски долари автографирани од [[Биталси]], продадени за 220 фунти и колекција на лични писма на групата [[Ролинг Стонс]], за 220 фунти.
*[[Март 8]]-[[Mарт 16]] - [[Тбилски рок фестивал (1980)]]: првиот [[рок музика|рок]] фестивал во [[СССР]].
*[[March 14]] - [[Музичкиот продуцент]] [[Квинци Џонс]] добива место за своја ѕвезда на [[Холивудскиот тротоар на славните]]
[[Категорија:1980 во музиката| ]]
[[Категорија:Години во музиката]]
284

уредувања