Разлика помеѓу преработките на „Историја на Унгарија“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
== Населување во Панонската низнина ==
Со доселувањето на унгарцитеУнгарците во [[9 век]] под раководство на [[Арпад]], тие формирале еден вид конфедерација од седум унгарски племиња и три [[хазариХазари|хазарски племиња]]. На чело на секое племе стоел т.н. [[везир]]. Во денешната историја ова е познато како [[Седум везири на Унгарија]]. По смртта на [[Арпад]], за тронот започнале големи немири. Негов наследник станал [[Золта (голем везир на Унгарците)|Золта]]. Тој бил петтиот и најмал син на [[Арпад]]. Владеел во периодот од околу [[907]] до околу [[947]].
 
== Унгарско кралство ==