Разлика помеѓу преработките на „Кореја“

Додадени 3 бајти ,  пред 10 години
Locator map of Korea.svg
(Locator map of Korea.svg)
[[Слика:LocationmapLocator map of Korea.pngsvg|right]]
'''Кореја''' е географско подрачје и бивша држава која се наоѓа на истоимениот [[полуостров]] во североисточна [[Азија]], која по [[корејска војна|корејската војна]] во [[1950]] - [[1953]] била поделена на:
*[[Северна Кореја]] (комунистичка диктатура)
2

уредувања