Разлика помеѓу преработките на „Бостон Селтикс“

Додадени 2.767 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: et:Boston Celtics)
{{НБА тим
[[Слика:Celtics logo.png|thumb|right|Логото на „Селтикси“]]
|боја1 = #ffffff
|боја2 = #008040
|име = Бостон Селтикс
|лого = Celtics logo.png
|imagesize = 120px
|конференција = [[Источна Конференција НБА|Источна Конференција]]
|дивизија = [[Атланска дивизија НБА|Атланска дивизија]]
|основан = 1946
|историја = '''Бостон Селтикс''' <br /> (1946–''сегашност'')
|арена = ТД Банкнорт Гарден
|град = [[Бостон]], [[Масачусетс]]
|бои = Сетлик зелена, Бела, Црна, Златна<br /> {{color box|#008040}} {{color box|white}} {{color box|black}} {{color box|#efe196}}
|сопственик = Виклиф "Вик" Грузберг<br />Стефан Паљука<br />Ирвинг Грузберг
|генерален менаџер = Дани Аинг
|тренер = Глен “Док“ Риверс
|шампиони = '''17''' ([[1957]], [[1959]], [[1960]], [[1961]], [[1962]], [[1963]], [[1964]], [[1965]], [[1966]], [[1968]], [[1969]], [[1974]], [[1976]], [[1981]], [[1984]], [[1986]], [[2008]])
|конф титули = '''20''' ([[1957]], [[1958]], [[1959]], [[1960]], [[1961]], [[1962]], [[1963]], [[1964]], [[1965]], [[1966]], [[1968]], [[1969]], [[1974]], [[1976]], [[1981]], [[1984]], [[1985]], [[1986]], [[1987]], [[2008]])
|див титули = '''27''' ([[1957]], [[1958]], [[1959]], [[1960]], [[1961]], [[1962]], [[1963]], [[1964]], [[1965]], [[1972]], [[1973]], [[1974]], [[1975]], [[1976]], [[1980]], [[1981]], [[1982]], [[1984]], [[1985]], [[1986]], [[1987]], [[1988]], [[1991]], [[1992]], [[2005]], [[2008]], [[2009]])
|пен бро = '''21''' ([[Роберт Париш|00]], [[Валтер А. Браун|1]], [[Ред Оербах|2]], [[Денис Џонсон|3]], [[Бил Расел|6]], [[ЏоЏо Вајт|10]], [[Боб Кази|14]], [[Том Хајнсон|15]], [[Сач Сандерс|16]], [[Џон Хавличек|17]], [[Дејв Ковенс|18]], [[Јим Јоскутоф|LOSCY]], [[Дон Нелсон|19]], [[Бил Шарман|21]], [[Ед Мекали|22]], [[Франк Рамзи|23]], [[Сан Џонс|24]], [[К.Ц Џонс|25]], [[Цедрик Максвел|31]], [[Кевин МекХејл|32]], [[Лери Брд|33]], [[Реџи Луис|35]], [[Џони Мост|MIC]])
{{Кошаркарски дрес дома и гости|
д_наслов =дома|
д_тело =008040|
д_шаблон_т =_bb_trimnumbersonwhite|
д_шорц =ffffff|
д_шаблон_ш =_blacktop|
г_наслов =гости|
г_тело =008040|
г_шаблон_т =_bb_whitetrimnumbers|
г_шорц =008040|
г_шаблон_ш =_blacktop|
}}
}}
 
'''Бостон Селтикс''' (Англиски: Boston Celtics) е [[кошарка]]рски клуб од [[Бостон]] кој настапува во [[НБА]] лигата, во [[Атлантска дивизија НБА|Атлантската дивизија]]. Домашен терен на Селтикс е „ТД Бенкнорт Центар“ во [[Бостон]], [[Масачусетс]]. Селтикс се најуспешниот тим/организација во [[НБА]] лигата со 17 освоени титули. Второто место го заземаат [[ЛА Лејкерс]] со 1415.
 
Селтикс се основани во [[1949]] и после една сезона во [[Кошаркарска Асоцијација на Америка|Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА)]], настапуваат 59 години во [[НБА]] лигата. Предводени од легендарниот тренер [[Ред Оербах]], првата титула ја освоија во [[1957]]. Од [[1959]] до [[1969]], во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со [[Бил Расел]], освоија 11 титули во 13те сезони што [[Бил Расел|Расел]] ги одигра. Втората династија беше во 80-те, со играчи како [[Лери Брд]], [[Кевин Мекхјел]] и [[Роберт Париш]], освоија титули во [[1981]], [[1984]] и [[1986]], во луто ривалство со [[ЛА Лејкерс|Лејкерси]] предводени од [[Меџик Џонсон]]. Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од [[Дејв Кавенс]], кои освоија титули во [[1974]] и [[1976]]. Во најновата [[НБА]] сезона, Селтикс ја вратија титулата во Бостон после 22 години.