Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Одземен 1 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
[[Слика:And00278.png|right]]
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', {{роден на|6|јули|1818}} - {{починал на|13|март|1879}} - математичар) бешебил еден од најјаките [[шах]]исти во средината на [[19 век]].
 
Тој неофицијално бил прогласен светски шампион по освојувањето на првиот интернационален шаховски турнамент одржан во [[Лондон]] во [[1851]]. Вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил [[Голема Изложба|Големата Изложба]] во Лондон на што одговорил: „Дојдов во Лондон да играм шах“.