Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Додадени 28 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ar:تينوتشتيتلان)
[[Слика:Tenoch2A.jpg||десно|мини|400п|Тенохтитлан со поглед на исток]]
'''Тенохтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на [[Ацтеки]]те. Се наоѓал на остров на езерото [[Текскоко]], таму каде што е денес градот [[Мексико Сити]]. Тенохтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
 
Градот го уништиле шпанските [[конквистадор]]и во [[1521]] година. На неговите урнатини е изграден денешниот град [[Мексико Сити]], а езерото Текскоко постепено е исушено.