Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:MacedoniaCoA1595.jpg|thumb|180px|[[Македонски лав|Земскиот грб на Македонија]] од 1595 г. со крунисан буен лав на црвено поле. Од [[грбовник]]от Корениќ-Неориќ]]
 
Во [[хералдика]]та, '''црвената''' (меѓународно: ''gules'') е [[боја (хералдика)|боја]] која ѝ припаѓа на класата темни бои. Во графиката, оваа боја се прикажува со вертикални пруги, или обележана со кратенката '''Ц''' <ref>[http://heraldika.org.mk/MKHerald-2.pdf Македонски хералдички терминолошки речник], [[Македонски Хералд]] Бр.2</ref>.
 
Во [[полска хералдика|полската хералдика]], црвената е најупотребувана боја за полето. Во текот на XVI век, речиси половина од сите благороднички [[грб]]ови во [[Полска]] имале црвено поле со по барем една [[сребро (хералдика)|сребрена]] фигура на него.
 
==Наводи==
*Brault, Gerard J. (1997). ''Early Blazon: Heraldic Terminology in the Twelfth and Thirteenth Centuries'', (2ndII ed.изд). Woodbridge, UK: The Boydell Press. ISBN 0-85115-711-4.
{{reflist}}