Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Heraldic_Shield_Gules.svg|right|122px120px|Црвена боја на штит, колоритна и шпартана]]
[[Податотека:MacedoniaCoA1595.jpg|thumb|200px|[[Македонски лав|Земскиот грб на Македонија]] од 1595 г. со крунисан буен лав на црвено поле. Од[[грбовник]]от Корениќ-Неориќ]]