Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Додадени 1.116 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Биографија)
име=Анастас Jанков |
портрет= Anastas_Jankov.jpg |
опис= македонски револуционер и бугарски офицер во Бугарија|
наставка= |
роден-дата={{роден на|18|март|1857}} |
роден-место= ={{роден во|Загоричане|Егејска Македонија|Отоманска империја}} (ден. [[Грција]]) |
починал-дата={{починал на|15|април|1906}}|
починал-место= [[Слика:Flag of Bulgaria.svg|лево|22x20px|Знаме на Бугарија]] {{починал во|Влахи|Бугарија}} |
}}
'''Анастас Јанков''' ({{lang-bg|Анастас Янков}}) (?-[[1906]]) бил офицер од [[Бугарската армија]] ([[полковник]]) од село [[Загоричани]], кога во [[1902]] година отиде со голема чета во [[Костур (град)|Костур]]ско за да крева „[[востание]]” и издава проглас во кој меѓу другото се вели: ''„Македонци! Сетете се за светскиот победител, за светската слава на Македонија великиот Александар Македонски; сетете се за храбриот цар Самуил, македонскиот великан, за прекрасниот Марко Крале општословенска слава, - дека во нив течела македонска крв; тие од небесните височини бдеат и го благословуваат нашето започнато дело. Да се покажеме достојни нивни потомци: да им ги зачуваме славните имиња и да го зачудиме светот со нашата храброст, умешност и самопожртвуваност; да го отресеме од себе срамниот јарем што нè гуши пет века...”''<ref>''Рaд македонских комитета," Браник, XVIII, 131, Нови Сад, 26.IX / 9.10. 1902, стр. 2''</ref>. Учествува во [[Руско-турска војна (1877-1878)|Руско-турската војна (1877-1878)]] и [[Српско-бугарска војна|Српско-бугарската војна]] (1885) година.
 
Полковник Анастас Јанков е женет за сестрата на [[Рајна Кнегиња]] и е татко на деецот на Бугарската комунистичка партија [[Коста Јанков]].
 
==Референци==
{{reflist}}
 
[[Категорија:ВМОРО]]