Разлика помеѓу преработките на „Страни на светот“

Додадени 44 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: sq:Drejtimet kardinale; козметичке промене
с (Бот Додава: tr:Yön)
с (Бот Додава: sq:Drejtimet kardinale; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Kompas ss.jpg|thumb|300px|right|Страните на светот]]
Четирите '''страни на светот''' се [[Север]], [[Исток]], [[Југ]] и [[Запад]]. Север и југ се свретени према своите соодветни [[Географски пол|полови]] на [[Земја]]та. Ротацијата на земјата пак, ја дефинира положбата на исток и запад.
 
'''Меѓустрани на светот''' се четирите споредни правци (страни) кои се наоѓаат меѓу четирите основни страни: [[Североисток]], [[Југоисток]], [[Југозапад]] и [[Северозапад]].
 
== Видете исто така ==
*[[Компас]]
 
[[simple:Cardinal direction]]
[[sk:Svetová strana]]
[[sq:Drejtimet kardinale]]
[[sr:Стране света]]
[[sv:Väderstreck]]