Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Стјуарт“

Додадени 56 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: fy:James Stewart; козметичке промене
с (Бот Додава: vi:James Stewart)
с (Бот Додава: fy:James Stewart; козметичке промене)
| yearsactive = [[1935]] – [[1991]]
| spouse = '''Глорија Хетрик''' (1949–1994) (две деца)
| notable role = '''Џеферсон Смит''' во <BR>''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]''<br />'''Џорџ Бејли''' во <BR>''[[Ова е прекрасен живот]]''<br />'''Руперт Кадел''' во <BR>''[[Јаже (филм)|Јаже]]''<br />'''Елвуд П. Дауд''' во <BR>''[[Харви]]''<br />'''Л.Б. Џефрис''' во <BR>''[[Прозорец во дворот]]''<br />'''Џон “Скути” Фергусон''' во <BR>''[[Вртоглавица (филм)|Вртоглавица]]''<br />'''Пол Биглер''' во <BR>''[[Анатомија на Убиство]]''<br />'''Ренсом Стодард''' во <BR>''[[Човекот што го застрела Либерти Валанс]]''
| academyawards = '''[[Оскар за најдобар актер|Најдобар актер]]'''<br />'''Добива:'''<br />1940 ''[[Филаделфиска приказна]]''<br />'''Номиниран:'''<br />1939 ''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]''<br />1946 ''[[Ова е прекрасен живот]]''<br />1950 ''[[Харви]]''<br />1959 ''[[Анатомија на Убиство]]''<br />'''[[Почесен оскар]]''' (1985)
| goldenglobeawards = '''[[Златен Глобус|Најдобар актер - драма]]'''<br />'''Номиниран:'''<br />1950 ''[[Харви]]''<br />'''[[Златен глобус|Најдобар актер - мјузикл или комедија]]'''<br />1962 ''[[Г. Хобс оди на одмор]]''<br />'''[[Златен глобус|Награда Сесил Б. ДеМил]]''' (1965)
}}
 
[[Бригаден генерал|Бригадниот генерал]] '''Џејмс Мејтланд "Џими" Стјуарт''' ([[20 мај]] [[1908]] &ndash; [[2 јули]] [[1997]]) е иконски [[САД|американски]] актер-[[оскар]]овец, најпознат по својата скромна персона на екранот. Во текот на својата богата кариера глуми во низа филмови - општо признати како класици - а и пет пати е номиниран за [[оскар]], пришто добива еден за најдобар актер и еден за животно достигнување.
 
Роден е во [[Индијана]] близу [[Питсбург]] и најпрво започнува кариера на [[архитектура|архитект]] пред да биде привлечен од [[театар]]от на колеџ. По првичниот успех на [[Бродвеј]], филмско деби во [[Холивуд]] има во [[1935]] година. Кариерата започнува да му се движи по нагорна линија по филмовите кои ги работи под режисерската палка на [[Френк Капра]], меѓу кои е и онаа улога во ''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]'' - улога која ќе му донесе и номинација за [[оскар]]. Во текот на седумте децении минати во Холивуд, Стјуарт игра низа разноврсни улоги и сепак ја создава својата препознатлива слика преку класиците од типот на ''[[Филаделфиска приказна]]'', ''[[Харви]]'', ''[[Ова е прекрасен живот]]'', ''[[Прозорец во дворот]]'' и ''[[Вртоглавица (филм)|Вртоглавица]]''.
 
{{DEFAULTSORT:Стјуарт, Џејмс}}
{{Link FA|sv}}
 
[[Категорија:Американски глумци]]
[[Категорија:Оскаровци]]
 
 
{{Link FA|sv}}
 
[[an:James Stewart]]
[[fi:James Stewart]]
[[fr:James Stewart]]
[[fy:James Stewart]]
[[gl:James Stewart]]
[[he:ג'יימס סטיוארט]]