Роберт Опенхајмер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: simple:J. Robert Oppenheimer)
Нема опис на уредувањето
[[Слика:JROppenheimer-LosAlamos.jpg|thumb|right|Роберт Опенхајмер.]]
'''Роберт Опенхајмер''' (''Oppenheimer Robert'', [[1904]]-[[1967]]) eбил [[Северна Америка|северноамерикански]] [[Физика|физичар]], професор на [[Универзитет во Калифорнија|Универзитетот во Калифорнија]] (до [[1942]]).Повеќе години се занимавал со [[експеримент]]и и имал повеќе пронајдоци на полето на [[Атомска физика|атомската физика]]. Негов пронајдок е [[Опенхајмер-Филипсова реакција]]. На покана на Министерството за одбрана на [[САД]] го напушта Универзитетот (1942)и зема водечка улога во решавањето на проблемите на градењето на првата [[атомска бомба]]. До [[1945]] година бил директор на лабораторијата за изградба на атомска бомба во [[Лос Алмос]], кога Министерството за одбрана му доверило да работи на проектот за примена на атомската енергија во воени цели. Од [[1953]], под сомнение дека одржува врски со [[Комунизам|комунистите]], оневозможена му е понатамошна работа на атомските пронајдоци во САД, затоа што бил противник на произведување на [[Водородна бомба|водородни бомби]] и се залагал за користење [[нуклеарна енергија]] во миротворни цели. Рехабилитиран е во [[1963]] година.
 
{{Биог-никулец}}