Разлика помеѓу преработките на „Опра Винфри“

Одземени 49 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: tl:Oprah Winfrey; козметичке промене
(средување и додавање на вики врски)
с (Бот Додава: tl:Oprah Winfrey; козметичке промене)
 
Како вид на медиумска комуникација и се припишува создавањето на интимните исповеди, таа ги популаризира и развива таквиот вид контакт емисии кои ги обмислил Фил Донахју, за кои од Јејл универзитетот тврдат дека потекнуваат од табуата на 20 век и дозволено на луѓето да влезат во ЛГТБ матицата. До средината на 1990-тите таа го продолжува нејзиното шоу со акцент на книжевност, само-подобрување и духовност. Иако критикувана за признавање на конфесионалната култура и промоција на контроверзна само-помош, таа е објект на почитување за нејзините напори да им помогне на другите да ги надминат своите проблеми. Во 2006 година го подржува [[Барак Обама]], по некои проценки со над милон гласови на крајот на 2008 година во демократски натпревар, за кое достигање гувернерот на [[Илиноис]] и нуди место во [[Сенат на САД|сенатот на САД]].
== Ран живот ==
 
Иако постојат конфликтни извештаи за тоа како настнало нејзиното име Опра "Oprah", Винфри оригинално беше наречена Орпа (Orpah) по (Biblical) библискиот лик од книгата за Рут (Ruth). Според интервјуто на Академијата на остварувањата, Винфри тврди дека дејзиното семејство и пријатели во неможност да го кажат името Орпа, ја ставаат буквата „п“ пред „р“ на сите места освен во родниот лист [23].
Винфри е родена во Кочиуко, Мисисипи од невенчани родители. Таа подоцна објаснува дека тие по една тинејџерска сексуална средба, својот однос набргу го прекинуваат [25]. Нејзината мајка, Вернита Ли (Vernita Lee), била служавка, а нејзиниот татко Вернон Винфри (Vernon Winfrey), бил рудар, а подоцна работел како бербер пред да стане градски советник. Таткото на Винфри, кога таа се родила бил во Оружените сили (Armed Forces).
По нејзиното раѓање, мајка и на Винфри патувала на север и Винфри првите шест години ги поминува на село со бабата, Хејти Меј Ли (Hattie Mae Lee, која била толку сиромашна да Винфри често носела фустани направени од вреќи за компири, поради што била забава за локалните деца [26]. Нејзината баба веќе на три години ја научила да чита и ја води во локалната црква, каде ја нарекуваат „Проповедник“ поради нејзината способност да ја рецитира библијата. Кога Винфри беше малечка, баба и ја тепаше секогаш кога таа не ги извршувала своите задачи и ако била лоша [27]. На шест години, Винфри се сели со мајка и во град од внатрешноста во близина на Милвоки, Висконсин (Milwaukee, Wisconsin), која и давала помалку подршка и охрабрување од баба и, поради тоа што нејзината мајка Вернита Ли, долго време морала да работи како собарица[28].
Винфри тврдеше дека е малтретирана од нејзиниот братучед, вујко, семеен пријател започнувајќи кога имала 9 години, нешто што таа првпат го откри на своите гледачи во 1986 епизода од нејзиното шоу, чија тема беше сексуалното ззлоупотребување.Покрај нејзиниот тежок домашен живот, Винфри прерипува две одделенија, станува љибимец на учителот, а во време кога полни 13 години добива стипендија за средното училиште Никол (Nicolet High School во предградието на Глендејл Милвоки, Висконсин (Glendale, Wisconsin). По тешките години со 13 години Винфри е далеку од својата куќа. Кога полни 14 години, таа останува бремена, но нејзиниот син умира бргу по раѓањето. Исто таа година, нејзината фрустрирана мајка ја испраќа да живее кај нејзиниот татко во Нешвил, Тенеси (Nashville, Tennessee).
Вернон е строг, но ја поттикнувал и го направил нејзиното образование приоритетно. Винфри станува добар студент, изгласана е за најпопуларна девојка, се придружува кон средношколскиот ораторски тим, и се пласира на второ место во државата за најдобра интерпретација. Победува на ораторски натпревар, кој и обезбедува целосна стипендија за Државниот универзитет од Тенеси (Tennessee State University), каде студира комуникации. На 17 години Винфри победува на натпревар за најубава Црна мис на Тенеси Miss Black Tennessee beauty pageant[32]. Таа привлекува внимание на локалната црнечка радио станица, WVOL, каде е хонорарно примена да работи на вести[29]. Таму работи дури е во средното училиште, и во првите две години од колеџот.
Изборот на нејзината кариера во медиумите не ја изненади нејзината баба, која рекла дека откако Винфри почнала да зборува, таа е на сцената. Како дете, таа правела интервјуа со пченкарен клип со својата кукла, на оградата од семејниот имот. Винфри подоцна признава дека баба и имала влијание на неа, и вели дека Хети Меј ја охрабрила да зборува во јавноста и и дала позитивно чувство за себе[33].
Работи во локалните медиуми, била и најмлад водител на вести и прва жена водител во Нешвил WLAC-TV (Nashville's WLAC-TV). 1976 се сели во Балтимор WJZ-TV (Baltimore's WJZ-TV) и станува ководител во шест вести. Нејзе за приклучува Ричард Шер како ко-домаќин на WJZ локалната контакт емисија. Луѓето зборуваат, која премиерно се одрѓува на 14 август, 1978 година. Таа е и многу добар домаќин во локалната емисија бирање за долар (Dialing for Dollars) [34]
На 20 годишнината од нејзиното шоу, Опра открива дека филмскиот критичар Роџер Еберт (Roger Ebert) е тој кој ја убедувал да потпише синдикален договор со Кралот на Светот (King World). Еберт предвидел дека ќе создаде 40 пати повеќе приходи како негов водител во ТВ шоу, во филмовите (At the Movies) [36].
Таа го изненадува Донахју (Donahue) на локалниот маркет, шоуто на Винфри двојно ја зголемува публиката на национално ниво, депласирајќи го Донахју кој е број еден за контакт емисии во Америка. Нивниот натпревар станува предмет на голем број истражувања.
Весникот Тајм пишува, “Малку луѓе би се кладеле на таквиот брз успех на Опра Винфри како домаќин на најпопуларното шоу на ТВ. На полето на доминацијата на белите мажи, таа како црна жена има големо влијание. Недостатоците во новинарската цврстина ги надополнува со простосрдечен интерес, робусен хумор и над се емпатија. Гостите со тажни приказни кажуваат дека можат да видат и по некоја солза во нејзините очи“, кажува Фил Донахју.
Тие често се наоѓаат затекнати откривајќи работи кои никој не би можел да ги замисли на национална ТВ. Тоа е разговор кој го сметаат како сесија од групна терапија“.
ТВ колумнистот Хауард Розенберг (Howard Rosenberg) кажува, “Таа е широка, целосна, голема, цврста, гласна, агресивна, активна, смешна, симпатична, душевна, приземна. Таа го знае правецот на движење на Фил Донахју.“
 
Њусдеј (Newsday) заклучува, “Опра Винфри е пооштра од Донахју, пожива, пооригинална, и многу добро прифатена од нејзината публика, ако не и во светот.“
 
Марта Бејлс (Martha Bayles) од Вол Стрит Журнал (The Wall Street Journal) пишува, “ Таа е олеснување да се види како со брблив продавач, допадлива но реална во проценката на сопствените културни и верски корени.“
 
Во 1993 година, Винфри е домаќин во интервјуто со Мајкл Џексон (Michael Jackson), кое станува четврта најгледана емисија во историјата на американската телевизија, како секогаш најгледано интервју со стомилионска публика. Дотогаш најпознато шоу на Винфри била првата епизода од деветнаесеттата сезона на Опра Винфри Шоу во есента 2004 година. При прикажување на емисијата секој член од публиката добил нов Г6 седан, а донацијата на 276 возила Понтијак како најголем штос за јавноста. Емисијата имала толкаво внимание од медиумите така што и данокот за автомобилите бил доведен во прашање. Во текот на судењето против Винфри (види Influence), таа го најмува др.Фил Мекгроу компанија (Courtroom Sciences, Inc.), да и помогне во анализата на пресудата. Винфри оставила таков впечаток на Др.Фил, така што повикот да учествува во нејзиното шоу тој со задоволство го прифаќа, што постигнува голем успех.
Мек Гроу се појавува на Опра Винфри Шоу неколку години пред појавувањето во свое сопствено шоу, др.Фил, во 2002 година, кое изворно го има креирано Винфри и нејзината фирма Харпо Продакшн (Harpo Productions), во соработка со ЦБС Парамаунт (CBS Paramount) кој го изработува шоуто.
Винфри постигна договор за продолжување на нејзиното шоу за прикажување во сезоната 2010 – 2011, по што ќе прославува 25 години од нејзиното прво појавување во етерот. Таа планира да биде домаќин во 140 епизоди во сезоната, кога на крајната сезона ќе се врати на сегашните 130 епизоди[2].
Во 2004 година таа е домаќин на Том Круз на Концертот на доделувањето на Нобеловата награда за мир. На концертот настапувале Синди Лопер (Cyndi Lauper), Андреа Бочели (Andrea Bocelli), Џош Стоун (Joss Stone), Крис Боти (Chris Botti), Диана Крал (Diana Krall), Тони Бенет (Tony Bennett) и други. Концертот е емитиран на 23 декември 2004 година.
Опра Винфри како Софија во Бојата на пурпурот (The Color Purple).
Во 1985 година, Винфри глуми во филмот на Стивен Спилберг филмска адаптација на добитничката на Пулицеровата награда на Алис Вокер со Бојата на пурпурот. По што била и нарекувана и со името Софија.
Следната година Винфри е номинирана на Академи Авард (Academy Award) за најголема подршка на актерките (Best Supporting Actress), но губи од Анџелика Хјустон (Anjelica Huston). Бојата на пурпурот сега е адаптирана во мјузикл на Бродвеј и е отворена во 2005 година, со Винфри како продуцент.
Во октомври 1998, Винфри е продуцент и глумец во филмот Љубена (Beloved), врз основа на добитникот на Пулицеровата награда Тони Морисон (Toni Morrison's Pulitzer Prize) за роман со исто име. Подготовка на нејзината улога како Сети ја направил глумец и бивш роб, Винфри доживува 24 часовна симулација на ропство, била врзана и оставена сама во шума. Покрај големата пропаганда, вклучувајќи и две емисии посветени исклучиво за филмот, со умерени критики, филмот Љубена остварува слаби финансиски резултати, за кој губат околу 30 милиони долари.
Работејќи со осетливи лица, Винфри успева да опстане и да остане инспирирана и мотивирана. “Овде работевме на проект со тешкотиите на политичкиот и социјалниот реализам, а таа успева да ги разведри работите“, рекол глумецот Тенди Њутон (Thandie Newton). “Работев со многу добри глумци и знам дека Опра нема направено многу филмови. Бев изненаден. Беше многу силна глумица и тоа затоа што е многу паметна. Таа е современа. Таа восхитува со нејзиниот бистар ум. [37]“
Во 2005 година, Харпо Продукција објавува друг филм адаптација на познатиот американски роман, на Зора Нил Хјустон (Zora Neale Hurston), Нејзините очи го гледаат Бога (1937) (Their Eyes Were Watching God). Направен за телевизија, заснован е на тв драма со Сузан-Лори Парк, како звезда и Хали Бери како главни женски улоги.
Во 2006 во филмот за Гуската Гаси таа го дава гласот за Шарлот Веб (Charlotte's Web). Исто така таа го дава гласот на Џаџ Бамблден во филмот за Пчелите (Bee Movie) во 2007 како соработник со Џери Сеинфилд (Jerry Seinfeld) и Рене Зелвегер (Renee Zellweger).
Подоцна во 2008, компанијата на Винфри Харпо Филм (Harpo Films) потпишува ексклузивен договор со ХБО (HBO) [38].
Книги и списанија
Винфри на насловна страна на О, Опра Магазин.
 
Винфри издава две списанија: О, Опра Магазин (O, The Oprah Magazine) и О и Дом (O at Home). Коавтор е на пет книги; со објавувањето за нејзината книга за слабеење (таа е коавтор со нејзиниот тренер Боб Грин), кој вели дека уште необјавената книга ќе ги надмине сите рекорди за профит, кој претходно го држи автобиографската книга на бившиот американски претседател Бил Клинтон “Мојот живот“ (My Life)[39].
Во 2002 година Фортуна (Fortune), го нарекува О, Опра магазинот, како најуспешен почеток било кога во индустријата[40], и иако доаѓа до опаѓање на продажбата за повеќе од 10 % (на 2,4 милиони Евра) од 2005 до 2008 година[41], изданието од јануари 2009 е најпродавано издание по изданието од 2006 година[42].
Читателите за нејзиниот магазин велат дека таа е повисоко на скалата од нејзиното ТВ шоу, заработува 63 000 долари годишно (доста над американските женски медиуми) [43].
Интернет
Oprah.com е веб страна креирана од компаниите на Винфри за претставување на можностите и интерактивни односи со нејзините емисии, магазини, литературни клубови и добротворни акции. Опра.ком страната ја има видено повеќе од 70 милиони посетители и повеќе од 6 милиони корисници за месец, примени се 20.000 пораки неделно[44] .
Винфри е основач на “ Опра - весник за барање на грабнати деца“, преку шоуто и веб страната, се помага да се пронајдат и оптужат грабнувачите на деца. Во првите 48 часа, двајца грабнувачи се затворени[45][46] .
 
Радио
На 9 февруари 2006 година објавувено е дека Винфри потпишала тригодишен фоговор вреден 55 милиони долари со ХМ Сателит Радио (XM Satellite Radio) за отворање на нов радио канал. Каналот Опра и Пријатели (Oprah & Friends), значаен придонес на популарноста на Опра Винфри Шоу и О, Опра магазинот, даваат Нејт Беркус (Nate Berkus), др. Мехмет Оз (Dr. Mehmet Oz), Боб Грин (Bob Greene), др. Робин Смит (Dr. Robin Smith) и Меријан Вилијамсон (Marianne Williamson). Опра и Пријатели започнува да се емитува во 11 часот наутро, на 25 септември 2006 година, од новото студио на Винфри во Чикаго. Каналот се емитува 24 часа дневно, седум дена од неделата на ХМ Радио канал 156. Винфри бара да биде во етерот 30 минути неделно, 39 недели во годината. Триесет минути неделното шоу го подготвува Винфри заедно со пријателот Гејл Кинг (Gayle King).
Идни проекти
На 15 јануари 2008 година Винфри со Дискавери Комуникации (Discovery Communications) објавува дека подготвува промена на Дискавери Здравствен Канал (Discovery Health Channel) во нов канал наречен ОВН: Опра Винфри Мрежа (OWN: The Oprah Winfrey Network). Ќе биде достапен за повеќе од 70 милиони семејства бидејќи позицијата е претставена на Дискавери Здравствениот Канал. Тоа е бесплатен договор со Винфри контролата на следење на нејзината веб страна Опра.ком [47].
Винфри и нејзиниот сопруг Стедман Грахам (Stedman Graham) се заедно од 1986 година. Тие се верија во ноември 1992 година за да се земат, но церемонијата никогаш не се одржа [49].
Винфри со причина верува дека никогаш немала деца, бидејќи девојките студенти во Јужна Африка од Опра Академијата за девојки (Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls), се нејзините ќерки:„ Јас никогаш не сум имала деца, никогаш и не помислувам да имам деца. Сега имам 152 ќерки, очекувам наредната година уште 75. Тоа е слично како и времето во бременоста [50]…! Јас на мајките, на членовите од семејствата, на тетките, на бабите – бидејќи повеќето девојки ги имааат изгубено семејствата, нивните родители – им кажав: „Вашите ќерки се сега мои ќерки, а јас ви ветувам дека ќе се грижам за нив, ви ветувам. [51]“
„Кога ја гледав Опра со тие девојки, “ потврдува нејзиниот најдобар пријател Гејл Кинг, „ размислувам дека тоа значи дека е мајка, и тоа се случува на еден или на друг начин [52]. Њусвик пишува за студентка по име Теласа Мсумби, која тивко шепоти „Ние сме сега твои ќерки [52]. “ Винфри ќе ја подучува класата во училиштето преку сателит, планира да потроши многу од нејзината пензија, ќе изгради куќа во кампусот каде планира да користи иста храна, чаршафи, завеси и се што студентите користат. „Сакам да бидам блиску до моите девојчиња и да можам да видам како тие работат“.
 
Роднини
Во 2004 во една епизода од нејзиното шоу, Опра открива дека има полубрат кој бил геј и дека починал од СИДА (AIDS).[53] Во февруари 2006 година на прашање од нејзиниот магазин, О, Винфри рекла дека го чувствува еден свој роднина како издаица, кој открил во National Enquirer дека како тинејџерка Винфри имала бебе кое починало во болница една недела подоцна [54].
Во 2006 година Винфри го посетува Грејсленд (Graceland) на краткото патување со Кралот Гејл (Gayle King). Таа вечера со Лиса Мари Присли (Lisa Marie Presley) и нејзиниот сопруг Мајкл Локвуд (Michael Lockwood), таа тогаш рекла дека презимето на баба и е исто Присли [55].
Преку ПБС(PBS) програмата за истражување на афро-американскиот живот(African American Lives), во 2006 година, Винфри прави тест за својот ДНА(DNA). Генетскиот тест кој ја одредува нејзината мајчинска линија покажал дека потекнува од етничката заедница- Кпели, кое денес живее во Либерија (Liberia). Генетскиот код покажува дека 89% е од Суб-Сахарска Африка (Sub-Saharan African). Таа е дел природна Американка (Native American) (8%) и Источна Азијка (Native American) (околу 3%).
Романтична историја
Односот на Винфри и Греам е документиран низ годините, со голем број романтични написи, домашниот живот и љубовните одмори. Пред средбата со Греам, љубовниот живот на Винфри бил помалку стабилен. Сама запишала дека како тинејџерка била жртва на сексуално злоставување, Винфри родила машко дете во 14 година, кој набргу умира. Во 1997 година бившото момче Рендолф Кук се обидува да ја тужи Винфри со побарување од 20 милиони долари за наводно блокирање на сите книги во кои тврди дека живееле заедно неколку месеци и се дрогирале [56][57][58].
Со побарувањата на Кук по вторпат, од извештаите, на површината излегува дека Винфри користела дрога во нејзината љубовна афера. Таа опишува „Често со текот на годините ... во моите обиди да се извлечам кажував, дека се срамам од моите постапки во 20-тите, виновна сум за тоа, но тоа е мој живот, мојата голема тајна која е секогаш во моите мисли“, објаснува таа за себе.
„Секогаш чувствував дека дрогата сама по себе не е проблем, туку тоа дека бев зависник од тој човек.“ Таа додав: „Не можам да мислам на ништо друго што не би можела да направам за тој човек [59].“
Љубовниот живот на Винфри не бил секогаш бучен. Нејзината средношколска љубов Антони Оти ја потсетува на еден невин начин на удварање кое го правел во вишите класови од средното училиште да ја придобие Винфри, по што останале илјадници љубовни белешки. Винфри го сочувува своето достоинство и како примерен студент[60]. Таа се мажи два пати, но Оти тврди дека таа секогаш потајно знаела дека е предодредена за подобар далеку поголем живот отколку што тој можел да и пружи [61]
На Денот на вљубените кога биле постар, плашејќи се од вистината Оти оди кај Винфри и ја повикува на страна да раговараат. „Знаев дека со тоа ќе ја изгубам својата љубов. Таа ми одговори дека ќе ја раскине врската со мене бидејќи нема време за врска, тоа го скрши моето срце. [62]“ Неколку години подоцна од нивната средба, Оти ги открива деталите од врската со Винфри[61].
Во 1971 година, неколку месеци по врската со Оти, Винфри се сретнува со Вилијам „Буба“ Тејлор од Државниот Универзитет во Тенеси. Новинарот на ЦБС Џорџ Маер (George Mair), тврди дека Тејлор за Винфри е првата нејзина силна љубов. Винфри му помага на Тејлор да добие работа на WVOL, со оглед дека Маер, е секогаш покрај неа, вклучувајќи ги нивните литературни почетоци тој останува со неа[63].Тејлор не сакаше да живее во Нешвил со Винфри, по што таа се сели да работи во Балтимор во WJZ-TV во јуни 1976 година. „Бевме навистина внимателни еден за друг, “ Винфри ќе рече подоцна „Имавме длабока љубов. Никогаш нема да ја заборавам.“ [64]
Кога менаџерите на WJZ-TV ја критикуваат Винфри кога плаче во емисија кога известува од трагедии, и биле незадоволни од нејзиниот физички изглед (посебно кога и паѓа косата од лошата трајна), Винфри удобно се завртува кон Лојд Крамер. „Лојд беше навистина најдобар“. „Тој човек ме сакаше кога бев запоставена. Тој беше со мене низ сите лоши искуства. Тој човек е најзабавен романтичар кој сум имала “.[65]
Според Маер, кога Крамер замина во NBC во Њујорк Винфри се врза за човек за кој пријателите кажуваа да го избегнува. Винфри подоцна се сеќава:
“Со тој човек имав четиригодишна врска. Не живеев со него. Не живеев со него – мислам дека би било безвредно. Колку повеќе ме одбиваше, толку повеќе го сакав. Се чувствував бедно, немоќно. На крајот бев долу на колена молејќи за него“. [66]
Маер известува дека најголемиот проблем во оваа силна љубовна врска е што љубовникот е во брак, кој не е подготвен да ја напушти својата жена. Винфри станува толку депресивна така што на 8 септември 1981 година сакајќи да се убие пишува писмо до најдобриот пријател Гејл Кинг известувајќи го за своите планови [66].
“Таа белешка била преувеличена“ Винфри кажува на Џон Бартел за женски магазин. „Не би можела да се убијам. Се плашам минута да останам сама; нешто да не се случи а јас да пропуштам“. [67]
Според Винфри, некои емоционални успони и падови постапно доведуваат до тежината на проблемот: “Причината за создавањето на тешкотиите на прво место е причина за жалната историја на навредливите врски со мажи кои имаат потреба да се докажуваат. Имам потреба некој да ме сака, бидејќи самата не се сакам многу. Така јас завршив со окрутни мажи кои ми кажуваа колку бев себична, а јас одговарав: Благодарам, во право сте - им бев благодарна на нив. Со тоа што чувствував дека заслужувам нешто подобро. Тоа е причината поради која подоцна се здебелив. Тоа беше совршен начин на ублажување на неодобрувања од светот[67].
 
Блиски пријатели
Најдобар пријател на Винфри од нејзините дваесети е Гејл Кинг (Gayle King). Кинг е бивш домаќин во Гејл Кинг Шоу и моментно е еден од уредниците на О, во Опра Магазинот.
Од 1997 година, кога Винфри играше терапевт во една епизода од Елен ситком во која што Елен Деџенерис (Ellen DeGeneres) излезе од плакарот, Винфри и Кралот беа мета на упорни трачери дека тие се геј. „Јас разбирам зошто луѓето мислат дека сме геј“ Винфри вели во магазинот во август 2006 година. „Нема дефиниција во нашата култура за ваква врска помеѓу жени затоа разбирам зошто луѓето ги етикетираат - Како можеш да бидеш близок, без да бидеш сексуален?“ [68] „Јас кажав скоро се што имаше да се каже. Сите мои работи се кажани. Луѓето мислат дека ќе бидам толку засрамена бидејќи сум геј и дека нема да го признаам тоа. Ви се молам.“ Друг најдобар пријател на Винфри е Марија Шривер (Maria Shriver) сегашната прва дама на Калифорнија ( First Lady of California).[69] Винфри ја смета Маја Анџелу (Maya Angelou), автор на “Знам зошто затворената птица пее“ (I Know Why the Caged Bird Sings ) како нејзин ментор и близок пријател; таа ја нарекува Анџелу нејзина “мајка-сестра-пријател“[70]. Винфри беше домаќин во еднонеделното Карибско (Caribbean) крстарење за 150 гости за 70-тиот роденден на Анџелу во 1998 година, и во 2008 година, и приреди екстравагантна прослава за 80-тиот роденден во клубот Мар-А-Лаго на Доналд Трамп (Donald Trump's Mar-A-Lago)во Палм Бич, Флорида (Palm Beach, Florida).[71].
Во 1989 Винфри беше лично допрена со кризата од СИДА-та во 1980-тите која што беше толку дискутирана во нејзиното шоу, долгогодишен соработник Били Рицо, беше зафатен од таа болест. Рицо беше единствениот човек помеѓу четирите личности од продукцискиот тим на кого што Винфри се потпираше во своите рани години во Чикаго, долго пред да има голема екипа. “Го сакам Били како брат“, велеше таа тогаш. “Тој е прекрасен, смешен, талентирано момче, и срцекршачки е да го гледам него толку болен“. Винфри го посетуваше секојдневно во неговите последни денови.
 
Родена во рурална сиромаштија, одгледана од мајка во сиромашно соседство, Винфри стана милионер на 32 години кога нејзиното шоу стана национално. Заради големината на добивката од шоуто Винфри беше во позиција да преговара за поседување на шоуто за да оформи своја продукциска компанија. Во 1994 година рејтинзите на шоуто сеуште растеа и Винфри преговараше за договор кој и носеше девет бројки годишно. Сметана за најбогата жена во забавата во раните 1990-ти, на 41 годишна возраст богатсвото на Винфри премина уште една миља, кога нејзината мрежа вредна 340 милиони долари го замени Бил Козби како единствен најбогат Афро Американец. Иако црните луѓе се помалку од 13% во популацијата на САД, Винфри остана единствениот Афро Американец доволно богат да се рангира помеѓу 400 најбогати луѓе на Америка скоро секоја година од 1995 (Црна Телевизија за забава)(Black Entertainment Television) основана од Боб Џонсон (Bob Johnson) ја приклучи неа на листата од 2001 до 2003 пред неговата бивша жена да му одземе дел од неговото богатство, иако тој се вратил во 2006). [74]
Со мрежа вредна (net-worth) 800 милиони долари, Винфри е сметана за најбогат Афро Американец на 20иот век. За да го прослави својот статус како историска личност, професор Жулиет Е.К, Вокер на Универзитетот на Илиноис (University of Illinois) го создаде курсот "Историја 298: Опра Винфри, тајкунот." [75]
Форбс' интернационалниот лист на богати ја смести Винфри како единствен црн билионер во светот во 2004, 2005, и 2006 и како првата црна жена билионер во светската историја. [7][76] Според Форбс, Винфри вреди над 2.7 билиони, како во Септември 2008,[77] и го превзеде местото на бившата Ебеј ЦЕО Мег Витман (Ebay CEO Meg Whitman ) како најбогатата жена која сама заработила во Америка. [78]
Во јули 2007 ТВ Водичот (TV Guide) извести дека Винфри е највисоко платениот ТВ забавувач во САД за време на минатата година. Таа заработи проценети 260 милиони долари во текот на годината. Оваа сума беше 5 пати повеќе одколку што беше заработено од личноста на второто место-музичкиот уредник Симон Ковел (Simon Cowell), кој заработил 45 милиони долари. [79] Во 2008 нејзината добивка се зголеми на 275 милиони долари. [80]
Влијание
Рангирања како највлијателна жена во светот
Винфри беше наречена "дискутабилно најмоќната жена во светот" од страна на CNN и од Тајм.ком, [81] "дискутабилно највлијателната жена во светот" од Американ Спектатор (American Spectator), [82] "еден од 100 луѓе кои највеќе влијаеле на 20 век" и "еден од највлијателните луѓе" од 2004, 2005, 2006, 2007 и 2008 од Тајм (Time). Винфри е единствена личност во светот којашто успеала да биде на сите шест листи (all six lists) [83].
Кон крајот на 20иот век Лајф (Life) ја смести Винфри и како највлијателна жена и како највлијателна црна личност од нејзина генерација, и во приказна за насловната страна на магазинот ја нарече "Најмоќната жена во Америка".[84] Лејдис Хоум Журнал исто така ја рангираше Винфри број еден во нивната листа на најмоќни жени во Америка и сенаторот Барак Обама (Barack Obama) има кажано дека таа е "можеби највлијателната жена во државата".[85] Во 1998 Винфри стана првата жена и првиот црнец во топ забавната неделна листа (Entertainment Weekly's) од 101 најмоќни луѓе во забавната индустрија. [86] Во 2003 Винфри ги пробива Супермен (Superman) и Елвис Присли (Elvis Presley) за да бидат изгласани за најдобрата поп икона на сите времиња од страна на ВХ1. [87]Форбс ја изгласа неа за светски најмоќна славна личност во 2005, [88] 2007, [89] и 2008. [80] Колумнистот Маурин Дауд (Maureen Dowd) се чини дека се согласува со вакви проценки: Таа е топ алфа жена во оваа држава. Таа има повеќе углед од претседателот. Други успешни жени како што се Хилари Клинтон (Hillary Clinton) и Марта Стујарт (Martha Stewart), мораа да бидат јавно замолчени пред да тргнат напред. Дури и Конди (Condi) мораше да изигрува штитеник со Буш. Ништо од ова не и се случи на Опра- таа е приказна за успех без никаков прекин. [90]
Венити Фер (Vanity Fair) напиша:
“ Опра Винфри дискутабилно има повеќе влијание на културата отколку некој универзитетски претседател, политичар или религиски водич освен можеби Папата. [91]
“ Како жена, таа има wielded непроцентна големина на влијание над Американската култура и психа,...Нема друга личност во 20иот век чии уверувања и вредности влијаеле на американската јавност во таков значителен начин. [93] ...Ја гледам неа како веројатно најмоќната жена во нашето општество.Јас мислам дека Опра има влијаено на секој медиум на кој била. [94]
Влијанието на Винфри достигнува многу повеќе од поп-култура и во неповрзани индустрии кадешто многу веруваат дека таа има моќ да предизвика огромни маркетиншки пресврти за само еден момент. За време на шоу за кравјото лудило (mad cow disease) со Хауард Лиман (Howard Lyman) ( во програма на Април 16,1996), Винфри извикна,"Само што ме стопира од јадење на друг бургер!" Тексашки сточар ја тужеше (sued) неа и Лиман во 1998 за "лажно клеветење (defamation) на уништлива храна" и "бизнис ", тврдејќи дека забелешките на Винфри подоцна ги разишаа сточните цени, чинејќи ги произведувачите на говедско некои 12 милиони долари USD$. На 26 февруари, по судење во Амарило (Amarillo), судот на Тексас (Texas) во сточарската земја, судијата процени дека Винфри и Лиман не се виновни за штетите.(По судењето, таа прими разгледница од Розен Бар (Roseanne Barr) читајќи "Честито го победи месото!") Во јуни 2005 првиот случај на кравјо лудило е пронајден во крава во Тексас. УСДА (USDA) заклучи дека најверојатно е заразена во Тексас во 1997. [95]
Во 2005 Винфри беше прогласена за најголемата жена во американската историја како дел од јавното гласање како дел од Најголемите американци (The Greatest American). Таа беше рангирана на 9 место на листата на најголеми американци.
Гласањата за проценување на популарноста на Винфри не престануваа. Ноемвриско Галуп гласање процени дека 73% од возрасните американци имаат убав поглед за Винфри. Друго Галуп гласање процени 74% во јануари 2007, иако потоа опадна на 66% кога Галуп го направи истото гласање во октомври 2007. Во декември 2007 Фокс Њус гласањето процени 55%.[96]
 
Медиска контра култура
Додека Фил Донахју имаше пионерска работа со воведување на таблоид контакт емисии (tabloid talk show), со топлина, интимност и личните исповеди[15], Винфри доведе до тоа да напави вистинска револуционерна популаризација[15][17][18]. Во научните текстови на Фрикс повратни разговори (Freaks Talk Back),[19] професорот по социологија од Јејл (Yale), Џошуа Џемјсон (Joshua Gamson) тврди дека со забавниот жанр на ваквите контакт емисии се дава неопходна односно видлива подршка од страна на медиумите за геј, бисексуалците, транвеститите, и трансексуалците како луѓе со што општеството на 20 век ги приближува и прифаќа.
Во книгата како преглед на уредникот Мајкл Бронски (Michael Bronski) пишува “Во блиското минато, лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците, немале пристап на телевизија. Со измислувањето и пропагирањето во забаавните контакт емисии на Џери Спрингер, Џени Џонс, Опра, и Џералдо (Jerry Springer, Jenny Jones, Geraldo) луѓето вон редовната сексуалност сега се појавуваат во дневните соби на луѓето ширум Америка секојдневно во неделата. “Пример на една таква емисија на Винфри бил во 1980-тите кога за целиот свет, членовите во студиото пред публиката станувале еден по еден, се претставиле и изјавиле дека се геј. Исто така во 1980 Винфри покажува дека во Вест Вирџинија се соочуваат со општа параноја, бидејќи во градот живее геј човек кој има СИДА.
Винфри интервјуира човек кој бил избркан од општеството, градоначалникот на градот кој го испразнил базенот во кој човекот отишол да се бања, и се дебатирало во градот непријателски за тој човек. “Слушам дека тоа е во град со страв од Бога“, “Каде е тоа што претставува христијанска љубов и разбирање?“ Во тек на прикажувањето на геј брак во 1990 година, женската публика на Винфри се жалеле дека се постојано под сексуално влијание на мажите, таа изјавува дека е уморна од сето тоа. “Знаете ли зошто сум уморна, од хетеросексуалните мажи кои ги малтретираат и силуваат своите девојки. Тоа е тоа од што сум уморна.“ Нејзината изјава предизвикува во студиото овации од публиката.
Главен напис: Oprah's Book Club
 
На крајот на 1996 година [102], Винфри воведува нов сегмент во нејзината емисија: Опра книжевен клуб. Сегмент фокусиран на новите книги и класиката, со шт се доведува често до популаризација на книгите. Клубот на книгата стана толку силен што кога Винфри ќе воведе нова книга во клубот, таа автоматски станува најпродавана (познато како Опра ефект) (Oprah Effect), на пример, кога е одбран класичниот роман на Џон Стајнбек (John Steinbeck) Источно од Еден (East of Eden), таа се наоѓа на врвот на графиконот. Со тоа претставување на афторите, Винфри им носи дополнителна продажба од повеќе милиони книги [103].
Во читање со Опра: Книжевниот клуб ја менува Америка, Кетлин Руни ја опишува Винфри како “озбилна американска интелектуалка која го развива користењето на електронските медиуми, посебно телевизијата и Интернетот, преку нив, да се чита, да се истакнат нивните елементи и социјални користи со што би се мотивирале милионите луѓе кои порано не читале да читаат“.
Опра книжевниот клуб избирал понекогаш книги кои се спорни. Многу важниот автор Џонатан Францен (Jonathan Franzen) прашува за процесот на селекција и веродостојност [104], по што во живо на телевизија се конфронтира преку наводите за фабрикуваната гледаност на Џејмс Фреј (James Frey), во Милион мали парчиња (A Million Little Pieces). Во мај 2009 година, Винфри се извинува на Фреј за јавната конфронтација со него во претходната година[105].
Филантропија
Во 1998 година, Винфри започнува со Опра Ангелска Мрежа (Oprah's Angel Network), да ги поттикне луѓето на љубов кон другите ширум светот да ја разберат разликата во животите на непривилегираните. Во согласност со тоа, Опра Ангелската Мрежа подржува проекти и дава грантови на непрофитни организации ширум светот кои ја подржуваат таа визија. До денес мрежата има дадено повеќе од 51 милион долари (од што 1 милион долари е донација на Џон Бон Џови (Jon Bon Jovi)). Винфри лично ги покрива административните трошоци поврзани со љубовта, така што 100% од сите средства одат за љубовни програми[116].
Иако шоуто на Винфри е познато на јавноста со обезбедување на парите за љубовните програми, и автомобилите и подароците се често подароци на големите корпорациите во замена за деловен публицитет, позади сцената Винфри лично донира повеќе сопствени пари од било кој шоу бизнис во Америка.
Во 2005 година по Бизнис Вик (Business Week) таа е прогласена за првата црна личност, како една од 50-те најголеми филантропи, со оглед на проценетите 303 милиони долари [117], Винфри беше на 32 место (philanthropic). Исто така во повеќе наврати беше рангирана помеѓу најголемите филантропи [118].
За ураганот Катарина (Hurricane Katrina), Опра ги замоли гледачите да ги отворат срцата - да помогнат. Во септември 2006, Опра Ангелска Мрежа за ураганот Катарина регистрира вкупно повеќе од 11 милиони долари. Изградени се куќи во 4 држави - Тексас, Мисисипи, Луизијана, Алабама - пред годишнината на ураганите Катарина и Рита [119]. Винфри истотака ги поттикнува гледачите со сопствени донации да донираат 10 милиони долари.
Винфри исто така помага на 250 Афро-Американци да го завршат своето образование на Морхаус Колеџ во Атланта, Џорџија[121].
Јужна Африка
 
Во 2004, Винфри и нејзиниот тим снимија епизода од нејзинито шоу насловено Божиќната добрина на Опра, во која Винфри, и нејзината најдобра другарка Гејл Кинг, нејзиниот партнер Стедман Грахам, и некој од членовите од екипажот патуваа во Јужна Африка да донесат внимание на незгодата на младите деца погодени од сиромаштијата и сидата.
Во текот на 21 дневниот виорен пат, Винфри и нејзинито екипаж посетија школи и сиропиталишта во областите погодени од сиромаштија, и на различни локации на сместување во областите дистрибуираа божиќни подароци за 50 илјади деца, кукли за девојчињата и фудбалски топки за момчињата.
Покрај тоа, на секое дете му бесе даде ранец полн со школски прибор и два комплети на школска униформа според нивниот пол,како додаток на тоа и два пара на чорапи, два пара на долна облека, и еден пар на чевли. Во текот на шоуто, Винфри прати молба до гледачите да донираат парични средства на Опрах’с Ангел Нетворк за сиромашни и за децата погодени од СИДА во Африка, и вети дека таа лично ке се погрижи да види каде одат парите. Само од тоа шоу, гледачите околу светот донираа преку 7 милион долари.
Винфри инвестираше 40 милиони долари и дел од нејзиното време, објави Академијата на Опра Винфри за девојки, блиску Јохансбург во Јужна Африка. Школата се отвори во Јануари 2007. Нелсон Мендела ја пофали Винфри за надминувањето на сопствената неповолноа младост за да стане добротвор за другите и за инвестирањето во иднината на Јужна Африка. Другите, вклучувајќи го и Алисон Самјуел од Њусвик, забележа на необичноста на школата и се запраша дали 40-те милион долари можеле да бидат потрошени за далеку поголем број на студент, доколку биле потрошени со помал нагласок на луксузни опкружувања а со поголем нагласок на практичност.
Политичка подршка
 
Главен Артикл: Подршката на Опра Винфри на Барак Обама
 
Винфри изврши политичко влијание, подржувајќи го Барак Обама на претседателските избори во 2008. Ова е прв пат таа да направи ваква јавна поддршка. Винфри оддржа настан за собирање средства за Обама на 8-ми Септември на нејзиниот имот во Санта Барбара, Калифорнија. Во Декември 2007-ма, Винфри се придружи на Обама на серија на релија во раните примарни држави на лова, Нов Хемшајр, и Јужна Каролина. Настанот Колумбија, Јужна Каролина на 9-ти Декмври, 2007-ма привлече толпа од приближно 30.000, најмногу до сега за било кој политички настан во 2007ма. Една анализа од страна на два економиста на Универзитетот од Мериленд, Колеџ Парк процени дека Винфриевата подршка беше одговорна за од 423.123 до 1.596.995 гласови за Обама и тоа примарно само за Демократската, базирана на примерок од неколку држави кој не го вклучуваше Тексас, Мичиген, Северна Дакота, Канзас, или Алјаска. Резултатите предложија дека во државите од примерокот подршката од Опра беше одговорна за разликата во гласовите помеѓу Обама и Хилари Клинтон.
 
Седиште на сенатот - разгледување
Главен Артикл: Опра Винфри и Барак Обама во седиштето на сенатот
(Oprah Winfrey and Barack Obama's senate seat
Гувернерот на Илиноис известува дека се задоволни од помошта и влијанието на Винфри за изборот на Барак Обама поради што и предлага дека за неа има упразнето место во сенатот. Гувернерот Благојевиќ (Blagojevich) ги сумира причините и значајното влијание на големиот број ток шоуа:
“ “За почеток, таа е можеби најинструментализирано лице во изборот на Барак Обама за претседател. Таа е значајна личност во Америка и ширум светот. Таа има силна подршка и влијание врз луѓето. Нејзиниот глас е поголем од гласот на сите 100 сенатори заедно. Ако беше сенатор таа ќе дадеше глас за програмата на Обама, а таа е во позиција да го искористи своето неверојатно влијание. Таа очигледно неможе да се купи. Таа е по моја проценка многу импресивно, и многу добра личност. [130]… Од друга страна би требало да го напушти тоа што го работи? Сметам дека сенатор е добра работа, но не е за Опра. [131]
58. ^ Oprah Blocks Tell-All Book, Suit Says by Marcus Errico Jan 31, 1997, E Online!
59. ^ "Oprah reveals on her show she smoked crack cocaine during her 20s". Jet. 1995-01-30. http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m1355/is_n12_v87/ai_16404541. Retrieved on 2008-08-25. Archived at FindArticles in 2004.
60. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. pp. 28–29. ISBN 15597225091-55972-250-9.
61. ^ a b Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 30. ISBN 15597225091-55972-250-9.
62. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 31. ISBN 15597225091-55972-250-9.
63. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 33. ISBN 15597225091-55972-250-9.
64. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 43. ISBN 15597225091-55972-250-9.
65. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 47. ISBN 15597225091-55972-250-9.
66. ^ a b Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 49. ISBN 15597225091-55972-250-9.
67. ^ a b Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 50. ISBN 15597225091-55972-250-9.
68. ^ a b Lehner, Marla (2006-07-18). "Oprah: Gayle and I Are Not Gay". People. http://www.people.com/people/article/0,26334,1215402,00.html. Retrieved on 2008-08-25.
69. ^ ABC News: Shriver Struggles With Kennedy Legacy
 
[[ar:أوبرا وينفري]]
[[bn:ওপ্‌রাহ উইন্‌ফ্রে]]
[[bg:Опра Уинфри]]
[[bn:ওপ্‌রাহ উইন্‌ফ্রে]]
[[cs:Oprah Winfrey]]
[[cy:Oprah Winfrey]]
[[de:Oprah Winfrey]]
[[en:Oprah Winfrey]]
[[et:Oprah Winfrey]]
[[es:Oprah Winfrey]]
[[eo:Oprah Winfrey]]
[[es:Oprah Winfrey]]
[[et:Oprah Winfrey]]
[[fa:اپرا وینفری]]
[[fi:Oprah Winfrey]]
[[fr:Oprah Winfrey]]
[[ga:Oprah Winfrey]]
[[ko:오프라 윈프리]]
[[id:Oprah Winfrey]]
[[it:Oprah Winfrey]]
[[he:אופרה וינפרי]]
[[hu:Oprah Winfrey]]
[[nlid:Oprah Winfrey]]
[[it:Oprah Winfrey]]
[[ja:オプラ・ウィンフリー]]
[[ko:오프라 윈프리]]
[[idnl:Oprah Winfrey]]
[[no:Oprah Winfrey]]
[[pl:Oprah Winfrey]]
[[ru:Уинфри, Опра]]
[[simple:Oprah Winfrey]]
[[fi:Oprah Winfrey]]
[[sv:Oprah Winfrey]]
[[th:โอปราห์ วินฟรีย์]]
[[tl:Oprah Winfrey]]
[[tr:Oprah Winfrey]]
[[vi:Oprah Winfrey]]