Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008“

отстранети неслободни слики кои се под фер употреба
(отстранети неслободни слики кои се под фер употреба)
[[Слика:ПрваЛигаФудбал.gif|300px|right|thumb|1. МФЛ]]
'''Фудбалската сезона 2007/2008''' била шеснаесеттото по ред фудбалско првенство во [[Прва Македонска Лига (фудбал)|првата лига на Република Македонија]]. Шампион во таа сезона бил [[ФК Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА лига на шампиони]]. Второто место го освоил [[ФК Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА куп]]от, а третото место, место кое што порано водело во [[Интертото куп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер]] со што исто така се квалификувал во [[УЕФА куп]]от. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница]].
 
|[[Слика:FK Rabotnicki.gif|18px]] [[ФК Работнички Кометал|Работнички Кометал]] || 33 || 24 || 7 || 2 || 51 || 11 || 79
|-----
|[[File:Milano_Grb.gif|20px]] [[ФК Милано|Милано]] || 33 || 21 || 3 || 9 || 74 || 35 || 66
|-----
|[[Слика:Pelister grb.png|18px]] [[ФК Пелистер|Пелистер]] || 33 || 17 || 7 || 9 || 42 || 27 || 58
|-----
|[[Слика:Fk vardar.gif|18px]] [[ФК Вардар|Вардар]] || 33 || 12 || 11 || 10 || 44 || 40 || 47
|-----
|[[Image:FK Renova.jpg|18px]] [[ФК Ренова|Ренова]] || 33 || 13 || 8 || 12 || 34 || 34 || 47
|-----
|[[Image:Fk pobeda.gif|18px]] [[ФК Победа|Победа]] || 33 || 12 || 9 || 12 || 48 || 48 || 45
|-----
|[[Image:FK Makedonija Gorce Petrov.gif|18px]] [[ФК Македонија Ѓорче Петров|Македонија Ѓ. П]] || 33 || 13 || 5 || 15 || 34 || 42 || 44
|-----
|[[Image:FK Napredok.gif|18px]] [[ФК Напредок|Напредок]] || 33 || 11 || 9 || 13 || 38 || 49 || 42
|-----
|[[Слика:FK Sileks.png|18px]] [[ФК Силекс|Силекс]] || 33 || 10 || 11 || 12 || 33 || 36 || 41
|-----
|[[Image:FK Bashkimi.png|18px]] [[ФК Башкими|Башкими]] || 33 || 8 || 6 || 19 || 40 || 63 || 30
|-----
|[[Image:FK Shkendija 79.gif|18px]] [[ФК Шкендија Тетово|Шкендија 79]] || 33 || 7 || 5 || 21 || 26 || 57 || 26
|-----
|[[Податотека:ФК_Цементарница.gif|18px]] [[ФК Цементарница|Цементарница]] || 33 || 5 || 9 || 19 || 24 || 46 || 24
|-----
|}
 
==Видете исто така==
*[[Фудбалска Федерацијафедерација на Македонија]]
*[[Втора фудбалска лига на Македонија 2007/2008]]