Магна карта: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 13 години
Исправки
с (Магна Карта преместена како Магна карта)
(Исправки)
[[Image:Magna Carta.jpg|thumb|350px|right| Магна Ка
рта - Magna Carta]]
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот Џон под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата Повелбаповелба за Правата правата([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничела моќта на монархот, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи Голема Картакарта.
{{никулец}}