Џон Рокфелер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 122 бајти ,  пред 13 години
шаблонот
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(шаблонот)
{{Инфокутија Личност
| nameиме = Џон Дејвисон Рокфелер
| imageпортрет = John D. Rockefeller 1885.jpg|200px|John D. Rockefeller in 1885.
| captionопис = фотографија од 1885 година
| birth_dateроден-дата = {{birth date|1839|7|8|mf=y}}
| birth_placeроден-место = [[Ричфорд, Њујорк]], [[САД]]
| birth_time = роден во 8:36 наутро
| death_dateпочинал-дата = {{Death date and age|1937|5|23|1839|7|8}}
| починал-место = [[Ормонд Бич, Флорида]], [[САД]]
| death_place = [[The Casements]], [[Ormond Beach, Florida]], [[USA]]
| occupationзанимање = Главен во компанијата [[Стандард Оил]]; инвеститор; филантроп
| lbl1 = профит
| networthdata1 = {{profit}}'''$318,3 милијарди''', според [[Wealthy„Богати луѓе historicalниз figuresисторијата“ (2008]]), базирано врз информации наmна [[ForbesФорбс]] - февруари 2008.
}}
'''Џон Дејвисон Рокфелер''' (8 јули 1839 &ndash; 23 мај 1937) бил [[САД|американски]] [[индустрија|индустријалец]] и филантроп. Рокфелер ја развивал нафтената индустрија и ја дефинирал современата [[филантропија]]. Во [[1870]] година, ја основал компанијата [[Стандард Оил]] и ја водел сè до своето пензионирање во 1897 година.<ref>{{cite web |url=http://www.bgsu.edu/departments/acs/1890s/rockefeller/bio2.htm |title=John D. and Standard Oil |accessdate=2008-05-13 |publisher=Bowling Green State University}}</ref>