Разлика помеѓу преработките на „Хајашиева патека“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: ru:Трек Хаяси; козметичке промене
с (Бот Додава: ru:Трек Хаяши)
с (Бот Менува: ru:Трек Хаяси; козметичке промене)
'''Хајаши патека''' е патот на [[протоѕвезда]]та во [[Херцшпрунг-Раселов дијаграм]] откако протоѕвездениот облак ќе достигне хидростатичен еквилибриум. Во 1961 година [[Куширо Хајаши]] покажал дека постои минимум ефективна [[температура]] која е пониска од онаа што е потребна за да не се достигне хидростатичниот еквилибрум; ова ограничување се однесува на околу 4000 [[келвин|K]]. Протоѕвездениот облак кој е постуден од оваа температура ќе се собере и ќе се затопли сè додека да постигне [[Хајаши ограничување]]. Кога ќе стигне до тоа, [[протоѕвезда]]та ќе продолжи да се собира, но нејзината ефективна температура нема повеќе да се зголемува. Оваа Хајаши патека е блиску до вертикалната линија на Х-Р дијаграмот.
 
== Види исто така ==
* [[Хајаши ограничување]]
 
== Референци ==
*{{цитирано списание
| last = Hayashi
| date = 1966
}}
{{Ѕвезда}}
 
 
[[Категорија:Ѕвездена еволуција]]
[[Категорија:Астрофизика]]
 
{{Ѕвезда}}
 
[[cs:Hayashiho stopa]]
[[ja:林トラック]]
[[ko:하야시 경로]]
[[ru:Трек ХаяшиХаяси]]
[[sk:Hayashiho čiara]]
[[zh:林軌跡]]
423

уредувања