Гесло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 14 години
с
с
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ext:Lema)
с (с)
 
== Хералдика ==
Во [[хералдика]]та, мотото обично се истакнува на грбот, на лентата (на [[подножје (хералдика)|подножјето]]) под штитот или пак над [[крестачеленка]]та, како да речеме во шкотската хералдика. Пример за мото на грб е мотото на [[Кралски грб на Обединетото Кралство|кралскиот грб на Обединетото Кралство]], кое гласи: ''[[Dieu et mon droit]]'' („Бог и моето право“).
 
Во англиската и шкотската хералдика мотата не се доделуваат заедно со грбот, туку можат да се додаваат и менуваат по желба.<ref>{{цитирана книга