Разлика помеѓу преработките на „Вецлар“

Додадени 45 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: hsb:Wetzlar; козметичке промене
с (Бот Менува: ru:Вецлар)
с (Бот Додава: hsb:Wetzlar; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Karte wetzlar in deutschland.png|150px|десно|Локација на Вецлар.]]
[[ImageПодатотека:Wetzlarskyline.jpg|200px|thumb|Вецлар.]]
'''Вецлар''' (на [[Германски јазик|германски]]: '''Wetzlar''') е [[град]] во [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|сојузна држава]] [[Хесен]]. Има 52,269 жители.
 
{{Гер-никулец}}
{{Link FA|de}}
 
[[Категорија:Градови во Хесен]]
 
{{Link FA|de}}
 
[[af:Wetzlar]]
[[he:וצלר]]
[[hr:Wetzlar]]
[[hsb:Wetzlar]]
[[hu:Wetzlar]]
[[ia:Wetzlar]]