Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (The file Image:Coat_of_Chechnya.svg has been replaced by Image:Coat_of_arms_of_Chechnya.svg by administrator commons:User:Finnrind: ''(incorrectly named) duplicate''. ''Translate me!'')
сНема опис на уредувањето
[[Слика:grozzbeff.jpg|thumb|250px|right|Поглед на Грозни]]
[[Слика:grozwar.jpg|thumb|250px|right|Грозни разрушен од војните]]
[[Слика:terekrivera.jpg|thumb|250px|right|Поглед на теренската долина и Терек]]
[[Слика:chechdress.jpg|thumb|250px|right|Традиционална чеченска носија]]
 
'''Чеченија''' ([[руски јазик|рус]]: -Чеченская Республика, [[Чеченски јазик|чеченски]]: -Нохчийн Республика) е автономна република во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Грозни]].
 
==Географија==
[[Слика:terekrivera.jpg|thumb|250px|right|Поглед на теренската долина и Терек]]
 
Сместена во источниот дел на северниот [[Кавказ]], Чеченија е заградена скоро од сите страни од Рускитеруските федерални единици.
==Географија==
Сместена во источниот дел на северниот [[Кавказ]], Чеченија е заградена скоро од сите страни од Руските федерални единици.
 
*Површина: 15,300 km²
 
==Демографија==
[[Слика:chechdress.jpg|thumb|250px|right|Традиционална чеченска носија]]
 
Според пописот од 2004 во Чеченија има 1.1 милион жители. [[Чеченци]] се at 1,031,647 или 93.5%. Други етнички групи се [[Руси]] (40,645, или 3.7%), [[Кумики]] (8,883, или 0.8%), [[Ингуши]] (2,914 или 0.3%) и други кои ги има помалку од 0.5%.
 
==Религија==
Најголемиот број на Чеченци се [[Сунити|Суни]] [[Муслимани]], кои ја конвертирале религијата некаде помеѓу 16 и 19 век. Тие ги следадследат движењето на муслиманските струења како [[Шафии]], [[Ханафи]] или [[Малики]]. [[Руси]]те се [[православни]], од кои има доста и [[Козаци]] кои исто така се православни.
[[Руси]]те се [[православни]], од кои има доста и [[Козаци]] кои исто така се православни.
 
 
{{русија}}
 
 
[[Категорија:Кавказ]]
[[Категорија:Руски републики]]
[[Категорија:Спорни територии]]
 
 
[[ab:Чачантәыла Аҳәынҭқарра]]
6.514

уредувања