Аеродром Хановер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6.608 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: Аеродромот во Хановер (IATA: HAJ, ICAO: EDDV), исто така наречен аеродром Лангенхаген, е сместен ...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Airport frame}}
Аеродромот во Хановер (IATA: HAJ, ICAO: EDDV), исто така наречен аеродром Лангенхаген, е сместен 11 километри северно од центарот на Хановер, главен град на Германската сојузна држава, Долна Саксонија. Тоа е деветти најголем аеродром во Германија.
{{Airport title|име= Аеродром Хановер|локалноиме=Flughafen Hannover |локалноиме-р=Hannover Airport }}
{{Airport image|слика_аеродром=Hannover Airport Terminal.jpg}}
{{Airport infobox |
ИАТА = HAJ|
ИЦАО = EDDV |
тип = Јавен |
најблизок_град = Хановер |
елевација_стапки = 183|
елевација_метри = 56|
координати = {{Coord|52|27|39|N|09|41|06|E|type:airport|display=inline}}
}}
{{Runway title}}
{{Runway|
писта_агол = 09L/27R |
писта_должина_стапки = 12,467 |
писта_должина_метри = 3,800 |
писта_површина = [[Цемент]]|
}}
{{Runway|
писта_агол = 09R/27L |
писта_должина_стапки = 7,677 |
писта_должина_метри = 2,340 |
писта_површина = [[Цемент]]|
}}
{{Runway|
писта_агол = 09C/27C |
писта_должина_стапки = 2,559 |
писта_должина_метри = 780 |
писта_површина = [[Асфалт]]|
}}
{{Airport end frame}}
 
'''Аеродромот во Хановер''' ([[Меѓународна асоцијација за воздушен транспорт|IATA]]: HAJ, ICAO: EDDV), исто така наречен аеродром Лангенхаген, е сместен 11 километри северно од центарот на [[Хановер]], главен град на Германската сојузна држава, [[Долна Саксонија]]. Тоа е деветти најголем аеродром во [[Германија]].
 
==Историја==
 
Аеродромот беше отворен во [[1952]] година, со кој беше заменет стариот градски аеродром. Во [[1973]] година, два модерни терминали беа отворени, кои беа познати по својот модерен дизајн. Тој постана прототип за изградбата на аеродромот Шереметјево во [[Москва]]. Овие терминали, А и Б, на кои има по 12 порти за аеродроми. Во 1998 година, поголем терминал Ц беше изграден за да се зголеми бројот на патници, додавајќи 8 порти повеќе на аеродромот.
Во 2000, S-Bahn конекција беше воспоставена помеѓу аеродромот и Хармелин преку Централната железничка станица во Хановер. Возовите заминуваат секои 30 минути, и патот трае 17 минути. Сервисот беше проширен да оди до Падерборн во 2003.
Од 1957 до 1990, аеродромот беше домаќин на Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung, најголемото воздушно шоу во Германија. После фаталниот инцидент во 1988 година, кога хеликоптерот Чинок се урна на аеродромот, а по Германското обединување две години подоцна, шоуто беше преместено во [[Берлин]].
 
==Авиокомпании и дестинации==
 
Во почетните години од своето работење, сообраќајот беше главно насочен кон аеродромот во [[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], додека денеска повеќето дестинации имаат директен сервис. Сервиси постојат кон најголемите Европски градови, како и до главните европски туристички дестинации како и за [[Египет]]. По завршувањето на студената војна, аеродромот стана еден од главните порти кон [[Источна Европа]], веднаш зад Франкфурт. Аеродромот работи 24 часа на ден, но летовите од 11 навечер до 4 насабајленаутро се редуцирани.
 
===Терминал А===
*[[VLM Airlines]] (Герсни, Џерси) [сезонски]
*[[Welcome Air]] ([[Аеродром Гетеборг Лендветер|Гетеборг Лендветер]], Грац, Инсбрук, Ставангер)
 
===Терминал Б===
*[[Aeroflot]] ([[Аеродром Москва Шереметјево|Москва Шереметјево]])
*[[Air Astana]] (Кустанај) [сезонски]
*[[Air Via]] (Бургас, Варна) [сезонски]
*[[Belavia]] (Минск) [сезонски]
*[[Blue Wings]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], [[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбук Ататурк]])
*[[Bulgarian Air Charter]] (Бургас, Варна) [сезонски]
*[[Croatia Airlines]] (Сплит) [сезонски]
*[[Eurocypria Airlines]] (Ларнака, Папос) [сезонски]
*[[Flybe]] (Бирмингем, Манчестер, Саутемптон)
*[[Freebird Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]]) [сезонски]
*[[Germania (airline)]] (Адана, Анкара, [[Аеродром Анталија|Анталија]], Бодрум, Газиантеп, Кајзери, Самсум, Трабзон) [сезонски]
*[[Hamburg International]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]]) [сезонски]
*[[Pegasus Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]])
*[[Rossiya (airline)|Rossiya]] (Ст. Петерсбург)
*[[S7 Airlines]] (Москва Домодедово, Новосибирск [сезонски])
*[[Saravia]] (Саратов)
*[[Sky Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]])
*[[SunExpress]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Бодрум, Истанбул Сабиха Гокчен, Измир)
*[[Tunis Air]] (Џерба, Монастир)
*[[Turkish Airlines]] ([[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбук Ататурк]])
*[[Turkuaz Airlines]] ([[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбук Ататурк]])
 
===Терминал Ц===
 
*[[Air Berlin]] (Аликанте, [[Аеродром Анталија|Анталија]], Аресифе, [[Аеродром Будимпешта|Будимпешта]], Крф, Џерба, Фуертевентура, [[Аеродром Хургада|Хургада]], Ибица, Кос, Ламезија Терме, Лас Палмас, Лондон Станстед, Луксор, Малага, Монастир, [[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Нирнберг|Нирнберг]], [[Аеродром Палма Де Мајорка|Палма Де Мајорка]] [[Аеродром Приштина|Приштина]], Шарм Ел Шеик, Стокхолм Арланда, Тенерифе Југ, [[Аеродром Виена|Виена]], [[Аеродром Цирих|Цирих]])
*[[Condor Airlines|Condor]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Чанија, Даламан, Фуертевентура, Хераклион, [[Аеродром Хургада|Хургада]], Ларнака, Лас Палмас, [[Аеродром Палма Де Мајорка|Палма Де Мајорка]], Родос, Шарм Ел Шеик, Тенерифе Југ)
*[[Karthago Airlines]] (Монастир) [сезонски]
*[[Nouvelair]] (Монастир) [сезонски]
*[[TUIfly]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Аресифе, Боа Виста, [[Аеродром Катанија|Катанија]], Крф, Даламан, Дубровник, Фаро, Фуертевентура, Фунчал, Хераклион, [[Аеродром Хургада|Хургада]], Истанбул Сабиха Гокчен, Херез де ла Фронтера, Клагенфурт, Кос, Лас Палмас, Луксор, Махон, Манчестер, Милано Бергамо, Наполи, Њукасл, Олбија, Палермо, [[Аеродром Палма Де Мајорка|Палма Де Мајорка]], Родос, Ријека, Римини, Сал, Салцбург, Шарм Ел Шеик, [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]], Тенерифе Југ, Солун, Венеција)
*[[XL Airways Germany]] (Арвидсјаур, Родос) [сезонски]
 
===Терминал Д===
*[[Omni Air International]] (Воени чартери)
*Кралски воздушни сили
 
===Карго авиокомпании===
*[[FedEx Express]]
** [[FedEx Feeder]] оперирано од [[Farnair Hungary]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]])
*[[TNT Airways]] ([[Лиж]])
*[[TUIfly]] ([[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]])
 
[[Категорија:Аеродроми]] [[Категорија:Аеродроми во Германија]] [[Категорија:Хановер]]
 
[[de:Flughafen Hannover-Langenhagen]]
[[es:Aeropuerto de Hanóver]]
[[fr:Aéroport international de Hanovre Langenhagen]]
[[nl:Luchthaven Hannover-Langenhagen]]
[[ja:ハノーファー空港]]
[[pl:Port lotniczy Hanower]]
[[ru:Ганновер-Лангенхаген (аэропорт)]]
[[fi:Hannoverin lentoasema]]
[[sv:Flughafen Hannover]]
[[en:Hannover Airport]]
721

уредување