Симеон Кавракиров: Разлика помеѓу преработките

Додадени 140 бајти ,  пред 13 години
член на БКП
(.)
(член на БКП)
наставка= |
роден-дата={{роден на|16|ноември|1898}} |
роден-место={{роден во|Солун|Егејска Македонија|Отоманска империја}} |
починал-дата={{починал на|14|јуни|1934}} |
починал-место= {{починал во|Семково|Бугарија}}
}}
'''Симеон Кавракиров''' ([[16 ноември]] [[1898]] - [[14 јуни]] [[1934]]) е македонски револуционер, роден во [[Солун]]. Припадник на [[ВМРО (Обединета)]] и член на [[БКП|Бугарската комунистичка партија]].
 
Образованието го започнува во родниот град. [[1919]] година се преселува во [[Софија]], кадешто студира право на Софискиот универзитет. [[1920]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и [[Емигрантски комунистички сојуз|Емигрантскиот комунистички сојуз]]. Од [[1924]] година работи во [[Пловдив]] каде раководи со месниот комитет на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и воената организација. По нејзиното пропаѓане во мај [[1925]] година е осуден на 1 и пол година затвор. Влегува во [[ВМРО (Обединета)]] и од [[1928]] година е секретар на обласниот комитет на организацијата , а од [[1929]] година раководител на третата револуционерна област ( [[Пиринска Македонија]] ). Под името Павел работи по создавање групи на [[ВМРО (Обединета)|ВМРО (Об.)]] на територијата на [[Пиринска Македонија]]. На 8 јуни [[1932]] е киднапиран од бандити на ВМРО и 2 години држан во робија. По деветнаесетомајскиот преврат [[1934]] година е убиен од нив во местото [[Семково]], Рила планина.
5.612

уредувања