Чеченски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: hu:Csecsen nyelv; козметичке промене
с (Бот Менува: ka:ჩაჩნური ენა)
с (Бот Додава: hu:Csecsen nyelv; козметичке промене)
'''Чеченски''' (Нохчийн мотт / Noxçiyn mott; средновековен чеченски: نوًچین موت) е јазик што го зборуваат [[чеченци]]те во [[Чеченија]] во [[Русија]].
 
== Гласови ==
=== Самогласки ===
 
{| class="wikitable"
|{{IPA|ɑ}} {{IPA|ɑ:}}
|}
=== Согласки ===
 
{| class="wikitable"
[[he:צ'צ'נית]]
[[hr:Čečenski jezik]]
[[hu:Csecsen nyelv]]
[[is:Téténska]]
[[it:Lingua cecena]]