Разлика помеѓу преработките на „Хакасија“

Додадени 63 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: ug:خاكاسىيە; козметичке промене
с (Бот Додава: ka:ხაკასეთი)
с (Бот Додава: ug:خاكاسىيە; козметичке промене)
! colspan="2" align=center bgcolor="#FFDEAD" | Республика Хакасия<br />Хакасия Республиказы<br />''Република Хакасија''</big>
{| border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"
| align="center" width="50 %" | {{border|[[СликаПодатотека:Flag of Khakassia.svg|150px|none|Знамето на Хакасија]]}}
| align="center" width="50 %" | [[СликаПодатотека:KhakassiaCOA.gif|none|100px|Грбот на Хакасија]]
|----
| align="center" width="50 %" | [[Знамето на Хакасија|Знаме]]
|}
|-
! colspan="2" align="center" | [[СликаПодатотека:RussiaKhakassia2007-07.png|200px|center|Положба во Русија]]
|-
|----- valign="top"
| [[Површина]]: || 61.600 km²
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Население]]: || 538.221 ''<small>(2006.)</small>''
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Главен град]]: || [[Абакан (град)|Абакан]]
|}
'''Хакасија''' ([[Руски јазик|рус.]] ''Республика Хакасия'', [[Хакашки јазик|хакашки]] ''Хакасия Республиказы'') е автономна република во составот на [[Русија|Руската Федерација]].
[[СликаПодатотека:Chakassien Tal Kiug 200107240115.jpg|мини|лево|Бунар во Хакасија]]
 
Народот по кој републиката го носи името, [[Хакаси]], се од групата на турски народи. Тие, по пописот од [[2002]], сочинуваат само 11,98% (65.421) од вкупно 546.072 жители. Големо мнозинство се [[Руси]] 80,28% (438.395), а меѓу останатите се [[Германци]] 1,68% (9.161), [[Украинци]] 1,53% (8.360) и [[Татари]] 0,73% (4.001). Официјални јазици са [[Хакашки јазик|хакашки]] и руски. Мнозинство од населението верски припаѓа на [[Руска православна црква|Руската православна црква]], а има и [[муслимани]].
== Историја ==
 
Хакашкката држава во [[13 век]] ја освоиле [[Монголи]]те. Почетокот на [[18 век]] конституирана е руска власт на оваа територија. Во [[19 век]] почнуваат да се населуваат Руси, а делот на староседелците преминува во православна вера. Регионот Хакасија е основан на [[10 октомври]] [[1930]].
 
{{Commonscat|Khakassia}}
{{Турски говорни региони}}
{{русија}}
 
[[Категорија:Руски републики]]
 
[[ta:ஹக்காசியா]]
[[tr:Hakasya Cumhuriyeti]]
[[ug:خاكاسىيە]]
[[uk:Хакасія]]
[[war:Khakassia]]