Разлика помеѓу преработките на „На Запад ништо ново“

Додадени 788 бајти ,  пред 12 години
инфо кутија
(инфо кутија)
{{Infobox Book
| name = На Запад ништо ново
| title_orig = Im Westen nichts Neues
| translator =
| image = [[File:Remarque Im Westen nichts Neues 1929.jpg|200px]]
| image_caption = Корица од првата едиција
| author = [[Ерих Марија Ремарк]]
| illustrator =
| cover_artist =
| country = [[Германија]]
| language = [[Германски јазик|германски]]
| series =
| genre = [[Воена новела]]
| publisher = [[Propyläen Verlag]]
| pub_date = January 29, 1929
| english_pub_date = [[Little, Brown and Company]], 1929
| media_type = Print ([[Hardcover|Hardback]])
| pages = 288
| isbn = N/A
| oclc =
}}
 
'''''На Запад ништо ново''''' е [[Роман|роман]] од [[Ерих Марија Ремарк]], [[Германија|германски]] [[ветеран]] од [[Прва Светска војна|Првата Светска Војна]]. [[Роман|Романот]] ја опишува војната во рововите и одделноста на [[Војник|војниците]] од нивните стари животи после враќањето од [[Војна|војната]]. Објавен под името '''''Im Westen nichts Neues''''' во [[Германија]] во [[јануари]] [[1929]] [http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Remarque_Im_Westen_nichts_Neues_1929.jpg], за кратко време, романот постигнува огромен успех. Приказната го следи животот на [[Раскажувач|раскажувачот]] Пол Баумер, деветнаесетгодишно момче кое доброволно се приклучува во војната, како и животот на неговите пријатели од фронтот Алберт Кроп, Џаден, Мулер, Хаје и Кацински (Кат).
 
5.401

уредување