Разлика помеѓу преработките на „Констанциј II“

Додадени 93 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: th:จักรพรรดิคอนแสตนติอัสที่ 2; козметичке промене
(Креирана страница со: {{Биографија инфо | име=Константиј II| портрет=Bust of Constantius II (Mary Harrsch).jpg| опис=римски имп…)
 
с (Бот Додава: th:จักรพรรดิคอนแสตนติอัสที่ 2; козметичке промене)
'''Флавиј Јулиј Константиј''' ([[Латински јазик|лат.]]Flavius Julius Constantius), (7 август [[317]]- 3 ноември [[361]] год.) е [[Византија|византиски]] император, вториот син на [[Константин Велики]] и Фауста. Во [[324]] година е прогласен за [[цезар]]. Во [[337]] година империјата е поделена и тој е прогласен за управник на [[Азија]] и [[Египет]], или истокот на империјата. Пред таа поделба ги убил сите машки наследници од вториот брак на татко му со Теодора, оставајќи ги браќата [[Константин II (владетел)|Константин II]],[[Констанс I]] и братучедите [[Гал]] и [[Јулијан Отпадник|Јулијан]]. По смртта на неговиот брат [[Констанс I]], [[350]] година, Константиј прогласил Гал за цезар на западот.
 
== Војни ==
На исток започнала тешка борба со персите од [[Сасанидската Империја]] под водството на [[Шапур II]]. Во тие борби Константиј не бил доволно енергичен, кои главно биле за месопотамските тврдини. За среќа на римјаните, персите била нападнати од [[Хионити|хионитите]]. Сите борби завршиле лошо за римјаните, најповеќе таа кај Сингара, каде поради лошата дисциплина на војската испуштиле речиси добиена победа. [[350]] година генералот [[Ветраниј]] се прогласил за император. При средбата на двете војски кај [[Сердика]], Константиј со силата на своите зборови ја натерал целата војска на противникот да премине на негова страна. Ветраниј бил разрешен, но од почит кон неговата возраст оставен жив.
 
Во наредната година наново започнала војната со персите и Константиј се преместил во [[Константинопол]], за да биде поблизу до борбите. Во [[360]] година дознал дека германските легиони го прогласиле [[Јулијан Отпадник|Јулијан]] за император. Константиј се нашол во тешка состојба, зашто не можел да го прекине подготвуваниот поход против персите и преку [[Ерменија]] навлегол во [[Месопотамија]]. Римјаните опсадиле [[Безабда]], но никако не успеале да го заземат градот и по неуспехот се повлекле во [[Антиохија]]. Есента на [[361]] година персите се повлекле и Константиј се кренал на војна со [[Јулијан Отпадник|Јулијан]]. Но по патот се разболел и малку пред да умре прогласил [[Јулијан Отпадник|Јулијан]] за негов наследник.
 
== Религија ==
[[СликаПодатотека:147 Constantius II.jpg|thumb|left|250px|Монета на Константиј II]]
Неговот владеење било триумф за [[арианство]]то. Смртта на [[Констанс I]] оставила православното христијанство без заштитник и Константиј слободно ги покажал своите симпатиј кон арианството. На црковниот собор во [[Милано]] [[356]] година, [[св. Атанасиј]] бил избркан од [[Александрија]]. Во тоа време црквата се наоѓала речиси во состојбаа ѓраѓанска војна. Наедно со тоа Константиј ги бркал и паганските култови, забранувајќи ги жртвувањата.
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}
 
[[Категорија:Римски владетели]]
 
[[ar:قنسطانطيوس الثاني]]
[[bg:Констанций II]]
[[br:Constantius II]]
[[bg:Констанций II]]
[[ca:Constanci II]]
[[cs:Constantius II.]]
[[hu:II. Constantius]]
[[it:Costanzo II]]
[[ja:コンスタンティウス2世]]
[[jbo:la'o zoi Flavius Iulius Constantius zoi]]
[[ko:콘스탄티우스 2세]]
[[la:Constantius II]]
[[jbo:la'o zoi Flavius Iulius Constantius zoi]]
[[ja:コンスタンティウス2世]]
[[mr:कॉन्स्टान्शियस दुसरा, रोमन सम्राट]]
[[nl:Constantius II]]
[[sr:Констанције II]]
[[sv:Constantius II]]
[[th:จักรพรรดิคอนแสตนติอัสที่ 2]]
[[tl:Constantius II]]
[[tr:II. Konstantius]]
[[zh:君士坦提烏斯二世]]
 
 
 
[[Категорија:Римски владетели]]