Разлика помеѓу преработките на „Плунковни жлезди“

Додадени 26 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: eu:Ttu guruin; козметичке промене
с (Бот Додава: cv:Сĕлеке парĕ)
с (Бот Додава: eu:Ttu guruin; козметичке промене)
[[СликаПодатотека:Illu_quiz_hn_02.jpg|thumb|290px|right|Човечки плунковни жлезди: '''1.''' ''[[Паротидна жлезда]]'', '''2.''' ''[[Подвилична жлезда]]'', '''3.''' ''[[Подјазична жлезда]]''.]]
'''Плунковните жлезди''' ([[Латински јазик|латински]]: ''glandullaе salivales'') се [[Егзокрина жлезда|егзокрини жлезди]] кои лачат [[плунка]]. Ги има три пара, од кои најголеми се ''доушните'' (''glandullaе parotis''), помали се ''подјазичните'' (''glandullae sublingvalis''), додека најмали се ''подвиличните'' (''glandullae submandibularis''). Исто така, во [[слузокожа]]та од ѕидот на [[Усна празнина|усната празнина]] се наоѓаат голем број мали т.н. [[Букална жлезда|букални]] плунковни жлезди.
 
Дигестивниот сок на овие жлезди е плунката. Дневно излачуваат околу 1 - 1,5 l плунка, во зависност од [[конзистенција]]та на [[храна]]та (сува, течна).
{{Link FA|sr}}
 
[[Категорија:Дигестивен систем]]
[[Категорија:Егзокрини жлезди]]
 
{{Link FA|sr}}
 
[[ar:غدة لعابية]]
[[en:Salivary gland]]
[[es:Glándula salival]]
[[eu:Ttu guruin]]
[[fi:Sylkirauhanen]]
[[fiu-vro:Sülenääreq]]