Разлика помеѓу преработките на „Санто Доминго“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: es:Santo Domingo; козметичке промене
с (Бот Додава: ar:سان دمنجو)
с (Бот Менува: es:Santo Domingo; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Santodomingo_cathedral.jpg|thumb|300px|Plaza Colón]]
 
'''Санто Доминго де Гузман''' е [[главен град]] на [[Доминиканска Република|Доминиканската Република]]. Овој град има околу 2.253.437 жители. Градот се наоѓа на островот [[Хаити (остров)|Хаити]], на бреговите на [[Карипско Море|Карипското Море]]. Сместен е на устието на реката [[Озама]]. Санто Доминго е најстарата постојано населена европска населба во [[Америка]] и бил првото седиште на [[Шпански колонии|шпанските колонијални]] територии.
[[en:Santo Domingo]]
[[eo:Sankta Domingo]]
[[es:Santo Domingo de Guzmán]]
[[et:Santo Domingo]]
[[eu:Santo Domingo]]