Разлика помеѓу преработките на „Опра Винфри“

Додадени 739 бајти ,  пред 10 години
средување и додавање на вики врски
(средување и додавање на вики врски)
{{Викифицирање}}
 
'''Опра Геил Винфри''' ([[англиски]]: Oprah Gail Winfrey) е американска медијска личност. Номинирана за [[Оскар|академска награда]] за актерка[[актер]]ка, [[продуцент]], [[критичар]] за книжевност, и издавач на магазини, најдобро позната по неа нареченото многунаградувано шоу, кое стана најгледано шоу од таков тип во историјата. Таа беше рангирана како најбогата афро американка на 20 -от век најголем афро американски [[филантроп]] на сите времиња. И еднаш беше единствениот црн билионермилијардер. Таа е исто така според некои проценки највлијателна жена во светот.
 
Винфри е родена во сиромашниот рурален дел на [[Мисисипи (Mississippi)]], за млади мајки а подоцна е израсната во град од внатрешноста во близина на [[Милвоки (inner city Milwaukee)]]. Таа ги има почувствувано тешкотиите во нејзиното детство, вклучувајќи го и тоа дека е силувана на 9 години, и тоа што со 14 останува бремена. Трагедијата ја следи со смртта на нејзиниот син како бебе. [13] Испратена да живее со нејзиниот татко, бербер, во [[Тенеси]] каде уште дури е во средно училиште, на 19 години, прифаќа работа во радио и започнува како ко-водител на локалните вести. [14]
Со нејзината емоционална зрелост за кратко време добива преноси на арената на дневните контакт емисии, по добивање на трето место на локално ниво таа добива и прво место [6] во Чикаго (Chicago), покренува сопствено производство и создава фирма позната и во странство.
Како вид на медиумска комуникација и се припишува создавањето на интимните исповеди, [15] таа ги популаризира и развива таквиот вид контакт емисии [15][16][17][18] кои ги обмислил Фил Донахју (Phil Donahue),[15] за кои од Јејл (Yale) универзитетот тврдат дека потекнуваат од табуата на 20 век и дозволено на луѓето да влезат во ЛГТБ (LGBT) матицата[19]. До средината на 1990 - тите таа го продолжува нејзиното шоу со акцент на книжевност, само-подобрување и духовност. Иако критикувана за признавање на конфесионалната култура[18] и промоција на контроверзна само-помош , таа е објект на почитување за нејзините напори да им, помогне на другите да ги надминат своите проблеми. [20] Во 2006 година го подржува Барак Обама (Barack Obama), по некои проценки со над милон гласови на крајот на 2008 година во демократски натпревар[21], за кое достигање гувернерот на Илиноис (Illinois) и нуди место во сенатот (offering her a seat) на САД. U.S. senate[22]
Со нејзината емоционална зрелост за кратко време добива преноси на арената на дневните контакт емисии, по добивање на трето место на локално ниво таа добива и прво место [6] во [[Чикаго (Chicago)]], покренува сопствено производство и создава фирма позната и во странство.
 
Како вид на медиумска комуникација и се припишува создавањето на интимните исповеди, [15] таа ги популаризира и развива таквиот вид контакт емисии [15][16][17][18] кои ги обмислил Фил Донахју (Phil Donahue),[15] за кои од Јејл (Yale) универзитетот тврдат дека потекнуваат од табуата на 20 век и дозволено на луѓето да влезат во ЛГТБ (LGBT) матицата[19]. До средината на 1990 - тите таа го продолжува нејзиното шоу со акцент на книжевност, само-подобрување и духовност. Иако критикувана за признавање на конфесионалната култура[18] и промоција на контроверзна само-помош , таа е објект на почитување за нејзините напори да им, помогне на другите да ги надминат своите проблеми. [20] Во 2006 година го подржува [[Барак Обама (Barack Obama)]], по некои проценки со над милон гласови на крајот на 2008 година во демократски натпревар[21], за кое достигање гувернерот на [[Илиноис (Illinois)]] и нуди место во сенатот (offering her a seat)[[Сенат на САД.|сенатот U.S.на senate[22САД]].
==Ран живот==
 
Иако постојат конфликтни извештаи за тоа како настнало нејзиното име Опра "Oprah", Винфри оригинално беше наречена Орпа (Orpah) по (Biblical) библискиот лик од книгата за Рут (Ruth). Според интервјуто на Академијата на остварувањата, Винфри тврди дека дејзиното семејство и пријатели во неможност да го кажат името Орпа, ја ставаат буквата „п“ пред „р“ на сите места освен во родниот лист [23].
Винфри е родена во Кочиуко, Мисисипи од невенчани родители. Таа подоцна објаснува дека тие по една тинејџерска сексуална средба, својот однос набргу го прекинуваат [25]. Нејзината мајка, Вернита Ли (Vernita Lee), била служавка, а нејзиниот татко Вернон Винфри (Vernon Winfrey), бил рудар, а подоцна работел како бербер пред да стане градски советник. Таткото на Винфри, кога таа се родила бил во Оружените сили (Armed Forces).
 
[[Категорија:Водители]]
 
[[ar:أوبرا وينفري]]
[[bn:ওপ্‌রাহ উইন্‌ফ্রে]]
[[bg:Опра Уинфри]]
[[cs:Oprah Winfrey]]
[[cy:Oprah Winfrey]]
[[da:Oprah Winfrey]]
[[de:Oprah Winfrey]]
[[en:Oprah Winfrey]]
[[et:Oprah Winfrey]]
[[es:Oprah Winfrey]]
[[eo:Oprah Winfrey]]
[[fa:اپرا وینفری]]
[[fr:Oprah Winfrey]]
[[ga:Oprah Winfrey]]
[[ko:오프라 윈프리]]
[[id:Oprah Winfrey]]
[[it:Oprah Winfrey]]
[[he:אופרה וינפרי]]
[[hu:Oprah Winfrey]]
[[nl:Oprah Winfrey]]
[[ja:オプラ・ウィンフリー]]
[[no:Oprah Winfrey]]
[[pl:Oprah Winfrey]]
[[pt:Oprah Winfrey]]
[[ru:Уинфри, Опра]]
[[simple:Oprah Winfrey]]
[[fi:Oprah Winfrey]]
[[sv:Oprah Winfrey]]
[[th:โอปราห์ วินฟรีย์]]
[[tr:Oprah Winfrey]]
[[vi:Oprah Winfrey]]
[[yo:Oprah Winfrey]]
[[zh:奧花·雲費]]
2.626

уредувања