Разлика помеѓу преработките на „Опра Винфри“

Одземени 2.133 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: Опра Винфри Од википедиа, слободна енциклопедиа (префрлено од Oprah) Оди на: navigation, search "Op…)
 
{{Внимание}}
Опра Винфри
{{Викифицирање}}
Од википедиа, слободна енциклопедиа
(префрлено од Oprah)
Оди на: navigation, search
"Oprah" префрлено овде. За неjзините емисии, види The Oprah Winfrey Show.
Опра Винфри
Винфри на нејзината роденденска забав од во Hotel Bel-Air, Los Angeles, 2004.
 
Родена
Орпа Гејл Винфри (Orpah Gail Winfrey)
29 Јануари, 1954 (55 години)
Кочиуко, Мисисипи (Kosciusko, Mississippi), САД
 
Место на живеење
Чикаго, Илиноис (Chicago, Illinois, САД
Занимање
Водител на контакт емисија
Плата
$385 милиони долари (2008) [1]
Нето вредност над 2.7 милијарди американски долари (Септ.2008)
Сопруг Стедман Грахам Stedman Graham
 
Веб страна
www.oprah.com
 
Опра Геил Винфри (Oprah Gail Winfrey) е американска медијска личност. Номинирана за академска награда за актерка, продуцент, критичар за книжевност и издавач на магазини, најдобро позната по неа нареченото многунаградувано шоу, кое стана најгледано шоу од таков тип во историјата. Таа беше рангирана како најбогата афро американка на 20 -от век најголем афро американски филантроп на сите времиња. И еднаш беше единствениот црн билионер. Таа е исто така според некои проценки највлијателна жена во светот.
Како вид на медиумска комуникација и се припишува создавањето на интимните исповеди, [15] таа ги популаризира и развива таквиот вид контакт емисии [15][16][17][18] кои ги обмислил Фил Донахју (Phil Donahue),[15] за кои од Јејл (Yale) универзитетот тврдат дека потекнуваат од табуата на 20 век и дозволено на луѓето да влезат во ЛГТБ (LGBT) матицата[19]. До средината на 1990 - тите таа го продолжува нејзиното шоу со акцент на книжевност, само-подобрување и духовност. Иако критикувана за признавање на конфесионалната култура[18] и промоција на контроверзна само-помош , таа е објект на почитување за нејзините напори да им, помогне на другите да ги надминат своите проблеми. [20] Во 2006 година го подржува Барак Обама (Barack Obama), по некои проценки со над милон гласови на крајот на 2008 година во демократски натпревар[21], за кое достигање гувернерот на Илиноис (Illinois) и нуди место во сенатот (offering her a seat) на САД. U.S. senate[22]
==Ран живот==
Содржина
[hide] (сокриј)
• 1 Early life (ран живот)
• 2 Career and success (кариера и успеси)
o 2.1 Television (Телевизија)
o 2.2 Film (Филм)
o 2.3 Books and magazines (книги и списанија)
o 2.4 Online (Онлајн)
o 2.5 Radio (Радио)
o 2.6 Future projects (Идни проекти)
• 3 Personal life (Личен живот)
o 3.1 Homes (Куќи)
o 3.2 Family (Семејство)
 3.2.1 Relatives (Роднини)
o 3.3 Romantic history (Романтична историја)
o 3.4 Close friends (Блиски пријатели)
o 3.5 Health (Здравје)
• 4 Entrepreneurship and wealth (претприемништво и богатство)
• 5 Influence (Влијание)
o 5.1 Rankings as world's most influential woman
o (Рангирање во светот како највлијателна жена)
o 5.2 Media counterculture (медијска контра култура)
o 5.3 Oprah's Book Club (Опра книжевен клуб)
o 5.4 Philanthropy (Филантропија)
• 7 See also (Погледај исто)
• 8 References (Референци)
• 9 External links (Надворешни врски)
 
Ран живот
Иако постојат конфликтни извештаи за тоа како настнало нејзиното име Опра "Oprah", Винфри оригинално беше наречена Орпа (Orpah) по (Biblical) библискиот лик од книгата за Рут (Ruth). Според интервјуто на Академијата на остварувањата, Винфри тврди дека дејзиното семејство и пријатели во неможност да го кажат името Орпа, ја ставаат буквата „п“ пред „р“ на сите места освен во родниот лист [23].
Винфри е родена во Кочиуко, Мисисипи од невенчани родители. Таа подоцна објаснува дека тие по една тинејџерска сексуална средба, својот однос набргу го прекинуваат [25]. Нејзината мајка, Вернита Ли (Vernita Lee), била служавка, а нејзиниот татко Вернон Винфри (Vernon Winfrey), бил рудар, а подоцна работел како бербер пред да стане градски советник. Таткото на Винфри, кога таа се родила бил во Оружените сили (Armed Forces).
154. ^ a b c d Friedman, Emily (2008-09-05). "Is Oprah Biased? Host Won't Interview Palin". ABC News. http://abcnews.go.com/Entertainment/story?id=5736716&page=1. Retrieved on 2008-09-05.
155. ^ a b "Oprah's 'Church' Video Draws Over 5 Million to YouTube". The Christian Post. 2008-04-23. http://www.christianpost.com/article/20080423/oprah-s-church-video-draws-over-5-million-to-youtube.htm. Retrieved on 2008-04-23.
 
[[Категорија:Водители]]