Кабуки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: simple:Kabuki; козметичке промене
с (Бот Додава: ro:Kabuki)
с (Бот Додава: simple:Kabuki; козметичке промене)
[[СликаПодатотека:Scene of a kabuki performance.JPG|right|400px]]
'''Кабуки''' ([[јапонски]]: 歌舞伎) е традиционална форма на јапонски театар која прикажува историски, романтични и љубовни [[драма|драми]] со музичка придружба и игра каде што женските улоги обично ги играат мажи. Кабуки започна во стариот главен град на [[Јапонија]] - [[Кјото]], во почетокот на [[Едо Период]]от во [[1603]].
{{никулец}}
 
[[Категорија:театар]]
[[Категорија:јапонски поимиТеатар]]
[[Категорија:театарЈапонски поими]]
 
[[ar:كابوكي]]
[[ro:Kabuki]]
[[ru:Кабуки]]
[[simple:Kabuki]]
[[sv:Kabuki]]
[[th:คะบุกิ]]