Бело Море (Русија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: arz:البحر الأبيض)
Нема опис на уредувањето
 
'''Белото Море''' ({{lang-ru|Бе́лое мо́ре}}, {{lang-fi|Vienanmeri}}) е море што се наоѓа во [[Северна Европа]], поточно во [[Русија]]. Морето е опколено од [[Карелија]] на запад, [[Кола Полуостров|Кола]] на север и [[Канински Полуостров]] на североисток.
 
{{commons|Category:White Sea}}
{{гео-никулец}}
[[Категорија:Мориња]]
185

уредувања