Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Истанбул Ататурк“

с
Бот Додава: uk:Міжнародний аеропорт Ататюрк; козметичке промене
с (Бот Додава: uk:Міжнародний аеропорт Ататюрк; козметичке промене)
{{Airport end frame}}
 
'''Меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул''' (IATA: IST, ICAO: LTBA) (Турски: Atatürk Uluslararası Havalimanı) е најголемиот аеродром кој ја опслужува Турција. Лоциран на европскиот дел од градот, југозападно од центарот на Истанбул. Аеродромот е наречен во чест на [[Кемал_АтатуркКемал Ататурк|Мустафа Ќемал Ататурк]], основач на модерната Турска држава, како и нејзин прв претседател. Со околу 26 милиони патници кои се очекуваат во 2008 година, аеродромот ќе биде сместен во ТОП 40 Аеродроми низ целиот свет.
 
== Tерминали ==
[[ImageПодатотека:Atatuerk airport Istanbul 2007 pano.jpg|thumb|400px|Меѓународниот терминал]]
Постојат два патнички терминали на аеродромот, еден домашен (Терминал А) и еден меѓународен (Терминал Б), како и карго терминал (Терминал Ц). Отворен во 2001 година, меѓународниот терминал е модерен и многу полезно здание. Пред да се отвори меѓународниот терминал, постоеше само еден единствен терминал и неретко беше многу пренатрупано со патници.
Терминалите се управувани од групацијата TAV (Tepe-Akfen-Ventures) од Јануари 2000, кога групацијата инвестираше близу 600 милиони долари. Во 2005 TAV (Tepe-Akfen-Ventures) доби дозвола да управува со терминалите 15,5 години за рекордна сума од 3 билиони долари, што е најголема исплатена сума за приватизација во Турција, Источна Европа, Блискиот Исток како и северна Африка.
 
== Сообраќај ==
Аеродромот сеуште се соочува со проблеми со капацитетот. Рангиран е накаде помеѓу 35 и 40 место на листата на најзафатени аеродроми со околу 25 милиони патници и 730.000 тони карго процесирани во 2007 година. Со оглед на тоа дека патничкиот сообраќај се зголеми двојно во последните 5 години (домашниот се зголеми за 4 пати), како и подемот на турската економија и туризам, повеќе од јасно е дека на [[Истанбул]] ќе му треба нов аеродром во блиска иднина. Ататурк аеродромот го дели сообраќајот со аеродромот Сабиха Гокчен, аеродром кој е во делот на Истанбул кој се наоѓа во [[Азија]].
 
== Статистика ==
{| class="toccolours" border="1" cellpadding="4" style="border-collapse:collapse"
|+ '''Статистика на аеродромот во Истанбул'''
</center>
(*) Податоците се прелиминарни
(**) Очекуван товар базиран на вкупниот транзит на Турските аеродроми.
=== Повеќе статистика ===
*Истанбул Ататурк аеродромот беше рангиран 30ти на листата на најголеми карго аеродроми на [[International Freight Traffic]] in April 2007, од страна на [[Airports Council International]].
 
== Сервиси ==
Бесплатен безжичен интернет е обезбеден околу местото за пристигање на патници како и околу портите за заминување на патници. Исто така постојат и неколку хотели во домен од 5 километри од аеродромот. На аеродромот постојат два Starbucks Coffee ресторани како и еден Gloria Jeans ресторан. Сите поголеми компании за изнајмување на автомобили можат да се најдат на аеродромот, а исто така може да се најде пошта, аптека како и фризерски салон.
 
== Пристап ==
Постојат неколку начини за да се стигне до центарот на Истанбул:
 
*До аеродромот исто така може да се стигне и со автомобил користејќи го D-100 автопатот, како и TEM (Транс европскиот автопат).
 
== Инциденти и несреќи ==
*Пожарот во 2006 година: Околу 15:30 часот по локално време, пожар се рашири од карго терминалот на аеродромот, на растојание од околу 1 километар од меѓународниот и домашен терминал. Пожарот беше ставен под контрола некаде 90 минути потоа. Во пожарот беа повредени 3 работници на карго терминалот.
*На 23 март, 2007 година, Ariana Afghan Airlines Airbus A300B4 по летот од Кабул до Анкара, се приземји на аеродромот, но неколку десетици метри по завршетокот на пистата. Временските услови за време на слетувањето беа многу тешки за слетување, и тоа се смета за главна причина за овиј инцидент.
*На 11 Октомври, 2007 година, чартер лет од Египет, на авиокомпанијата AMC Airlines слета без помош на тркалата, при што ја помина целата писта. Еден патник беше повреден додека авионот беше во многу тешка состојба.
 
== Авиокомпании и дестинации ==
*[[Adria Airways]] (Љубљана)
*[[Aeroflot]] (Москва Шереметјево)
*[[Air Algérie]] (Алжир)
*[[Air Astana]] (Алма Ати, Астана, Атурај)
[[ImageПодатотека:Turkish-airlines.jpg|thumb|400px|Turkish Airlines на паркингот на аеродромот]]
[[ImageПодатотека:Atatuerk airport Istanbul 2007 002.jpg|thumb|400px|Внатрешност на терминалот]]
*[[Air France]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз де Гол]])
*[[Air Malta]] (Малта)
*[[Volga-Aviaexpress]] (Налчик)
*[[XL Airways Germany]] ([[аеродром Франкфурт|Франкфурт]])
 
[[Категорија:Аеродроми]]
 
[[sr:Аеродром Ататурк]]
[[tr:Atatürk Havalimanı]]
[[uk:Міжнародний аеропорт Ататюрк]]
[[zh:阿塔蒂尔克国际机场]]