Разлика помеѓу преработките на „Зигфрид Едстрем“

Мала промена
с (Бот Додава: it:Sigfrid Edström)
(Мала промена)
'''Јоханес Зигфрид Едстром''' ([[21 ноември]] [[1870]] - [[18 март]] [[1964]]) бил шведски индустријалец и официјален спортски работник.
 
Едстром се родил во селото [[Морланда]], на островот [[Оруст]], [[Бохуслан]]. Студирал на технолошкиот факултет Шалмерс во [[Гетеборг]], а подоцна и во [[Швајцарија]] и [[САД]]. Како млад, тој бил одличен спринтер на 100m којшто патеката ја истршувал за помалку од 11s. Од [[1903]] до [[1933]] година, Едстром бил директор на електротехничката компанија [[АСЕА]],а од [[1934]] до [[1939]] година претседател на бордот.