Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ext:Lei d'Ohm)
:<math>I = {V} / {R}\,</math>
 
КајштоКаде што '''I''' е струјата во ампери, '''V''' е потенцијалната разлика во волти, и '''R''' е електричната отпорност изразена во оми. Потенцијалната разлика е позната и како пад на напонот, и може да се означува и со '''U''', '''E''' или '''ЕМС''' (електромоторна сила).<ref>
''Handbook of Chemistry and Physics'', Fortieth Edition, p.3112, 1958</ref>
 
Анонимен корисник